– „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jest dziełem, które stworzyło naszą wyobraźnię o II Rzeczypospolitej. To powieść, w której padają pytania niezwykle ważne dla nas współcześnie – mówił minister Wojciech Kolarski inaugurując piątą dyskusję o kulturze organizowaną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak podkreślał Podsekretarz Stanu w KPRP, pretekstem do wtorkowej dyskusji była przygotowana w Kancelarii Prezydenta „Antologia Niepodległości”.
– To zbiór tekstów będących częścią dużego przedsięwzięcia, wielkiej kampanii społecznej, która nazywa się Narodowe Czytanie i ma na celu ukazanie na nowo kanonu polskiej literatury, zachęcenie do czytania, a jednocześnie zachęcenie dzisiaj nas, Polaków, współczesnych czytelników do refleksji na temat naszej literatury i tego, co autorzy tworzący przed laty swoje dzieła mają dzisiaj do powiedzenia – powiedział.
Minister Kolarski przypomniał, że jako lekturę finału tegorocznej edycji akcji Narodowe Czytanie wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. – Trudno sobie wyobrazić II RP bez Żeromskiego, bez „Przedwiośnia” – zaznaczył. – Natomiast dzisiejsza rozmowa pokazuje, iż „Przedwiośnie” jest nie tylko powieścią o konkretnej epoce, ale również padają tam pytania fundamentalne, pytania o pewne kwestie, które są dla nas dzisiaj niezwykle ważne – podsumował Wojciech Kolarski.
W dyskusji wzięli udział profesorowie: Dorota Heck, Anna Nasiłowska-Rek, Andrzej Nowak, Wiesław Ratajczak, Krzysztof Masłoń (moderator). Debatę podsumował prof. Andrzej Waśko, Doradca Prezydenta RP. Cykl spotkań poświęconych kulturze, z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, został zainicjowany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 14 marca 2017 roku. Podczas debat, wybitni uczeni, myśliciele, pisarze i artyści podejmują zagadnienia dotyczące kultury narodowej. (prezydent.pl)