14 listopada 2014 r. w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, wzięli udział w uroczystości z okazji Dnia Służby Zagranicznej i wręczyli ordery i odznaczenia zasłużonym pracownikom służby dyplomatycznej.
W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczył:
Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski,
Minister, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński.
Zastępca Szefa BBN Zbigniew Włosowicz
oraz byli szefowie Ministerstwa Spraw Zagranicznych:
Włodzimierz Cimoszewicz
Andrzej Olechowski.
Odznaczeni zostali
za wybitne zasługi w służbie zagranicznej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
1. Jerzy POMIANOWSKI
za zasługi w służbie zagranicznej i współpracy międzynarodowej
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
2. Ewa DĘBSKA
3. Dariusz DUDZIAK
4. Sidonia JĘDRZEJEWSKA
5. Filip KACZMAREK
6. Aleksandra KLIMONT-BODZIŃSKA
7. Anna OLSZEWSKA
8. Robert PSZCZEL
9. Anna SOCHAŃSKA
10. Janusz STYCZEK
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
11. Marcin CZAPLIŃSKI
12. Sandra HARMOZA
13. Piotr SAMEREK
14. Agnieszka SZCZEPANIAK
15. Joanna WOJTKOWSKA
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
16. Piotr DOLATA
17. Iwona JAKUSZKO-DUDKA
18. Piotr RAKOWSKI
ODZNAKĘ HONOROWĄ „BENE MERITO” OTRZYMALI:
Andrzej Bomba – porucznik, w grudniu 2013 r. koordynował akcję ratunkową kolumny BOR, zaatakowanej na trasie Kabul – Bagram. W czasie akcji wykazał się opanowaniem i kompetencjami w zakresie komunikacji i znajomości procedur ratunkowych obowiązujących w ISAF.
Władysław Andrzej Czapliński – specjalista w zakresie prawa międzynarodowego publicznego oraz prawa UE. Jako ekspert reprezentował Polskę m.in. podczas konferencji przeglądowej Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. W latach 1999-2005 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Od 2004 r. jest przewodniczącym Komitetu Doradczego Prawa Europejskiego przy Ministrze Sprawiedliwości, a od roku 1998 również członkiem Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych. Autor kilku monografii, m.in o współpracy sądowej w ramach UE, podręczników oraz artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych.
Adam Michał Dziewulski – ekspert współpracujący z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przy realizacji projektów rewindykacji dóbr kultury poza granicami kraju i sprowadzaniu ich do polskich muzeów. Przyczynił się m.in. do pozyskania do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie dwóch 8 mm karabinków Mannlicher M95.
Krzysztof Gierałtowski – czołowy reprezentant współczesnej fotografii polskiej. Portretuje indywidualności świata nauki, polityki, polskiej inteligencji i kultury. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki na świecie, m.in. w: Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco czy Francuskiej Bibliotece Narodowej. Dorobek fotografika wzmacnia pozycję Polski na arenie międzynarodowej oraz promuje pozytywny wizerunek Polaków za granicą.
Mieczysław Grzegocki – najwyższy rangą naukowiec narodowości polskiej mieszkający we Lwowie. Członek m.in. Rady Konsultacyjnej tworzonego „Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Dom Polski” we Lwowie oraz Stowarzyszenia Lekarzy Polskich na Ukrainie. W 2012 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-ukraińskiej współpracy uczelnianej i naukowej. Służy stałą pomocą obywatelom polskim, w tym 400 Polakom studiującym na Lwowskim Uniwersytecie Medycznym im. Danyła Halickiego. Autor około 316 prac naukowych, wśród nich 6 monografii, 12 podręczników, 20 patentów i autorskich świadectw o wynalazkach.
Wiesław Marian Mazur – pierwszy Konsul Generalny RP w Sewastopolu – urzędu konsularnego, będącego w czasie zaostrzającego się napięcia na Ukrainie jedynym przedstawicielstwem Państw Członkowskich UE na Krymie.
David Jan Niechwiadowicz – założyciel grupy Polish Media Issues (PMI), stawiającej sobie za cel monitorowanie anglojęzycznych stron internetowych i interweniowanie w przypadku pojawiania się formułowań „Polish concentration camp” oraz pokrewnych, jak również nieprawdziwych informacji zakłamujących historię Polski. Grupa wystąpiła o sprostowanie około 1500 publikacji, w około 1200 przypadkach interweniując z powodzeniem.
Jacek Pałkiewicz – podróżnik, reporter i odkrywca. Zasłynął m.in. samotnym przepłynięciem Atlantyku na 5-metrowej łodzi ratunkowej. Jego doświadczenia podczas 44-dniowej podróży w warunkach zupełnej izolacji, wzbogaciły wiedzę z zakresu psychologii kosmicznej, stanowiąc cenne źródło wiedzy dla badaczy z NASA. Od 1994 r. członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Współtwórca sztuki przetrwania (survival) w Europie.
Adam Sudoł – historyk służby zagranicznej, twórca, założyciel Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wykładowca Międzynarodowego Studium Dyplomatycznego, autor wielu publikacji związanych z polską służbą dyplomatyczną i konsularną, m.in: książek Karol Poznański – ostatni konsul generalny II RP oraz Edward Franciszek Szczepanik – ostatni premier rządu RP na uchodźctwie. Pomysłodawca i organizator krajowych oraz międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych służbie zagranicznej i Polonii.
Jakub Jacek Wołąsiewicz – dyplomata, w latach 1993- 2001 Ambasador RP w Estonii. Po powrocie do Polski został Pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych ds. postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W 2013 r. nominowany na Konsula Generalnego RP w Doniecku.
Artur Maciej Zys – pasjonat i znawca broni pancernej, wspiera finansowo i realizuje wydobycie i renowację historycznego sprzętu wojskowego znajdującego się na terenie Polski i poza jej granicami. Przyczynił się m.in. do renowacji i pełnej sprawności sprowadzonego przez MSZ z Belgii czołgu Sherman Firefly VC, pozyskanej z Norwegii polskiej tankietki TKS oraz czołgu A27L Centaur Mk I.
NAGRODĘ IM. MARIUSZA KAZANY OTRZYMAŁ:
Jan Sobczak – Konsul Generalny RP w Kolonii. W służbie dyplomatycznej od 2002 roku, w latach 2006-2009 oddelegowany w charakterze eksperta narodowego do Rady Europy w Strasburgu. Po powrocie do Polski pracował w Departamencie ds. Postępowań przed Międzynarodowymi Organami Ochrony Praw Człowieka, pełniąc przed wyjazdem do Kolonii funkcję zastępcy Pełnomocnika Ministra SZ do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Absolwent niemiecko-polskich studiów prawniczych na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz studiów podyplomowych z zakresu stosunków międzynarodowych w Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu.
NAGRODĘ IM. ANDRZEJA KREMERA „KONSUL ROKU” OTRZYMAŁ:
Ireneusz Truszkowski – Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie. Dyplomata o dużych zasługach w dziedzinie współpracy ze środowiskami polonijnymi oraz w zakresie niesienia pomocy i opieki obywatelom polskim.
NAGRODĘ ZA OSIĄGNIĘCIA W DYPLOMACJI PUBLICZNEJ I KOMUNIKACJI MEDIALNEJ OTRZYMAŁA:
Beata Wojna – Ambasador RP w Meksyku, stypendystka Agencia Española de Cooperación Internacional oraz na Université Libre w Brukseli. W 2004 r. rozpoczęła pracę jako analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Jako zastępca dyrektora PISM aktywnie uczestniczyła w procesie budowania instytutu jako cenionego i rozpoznawalnego zagranicą think-tanku oraz ośrodka, który swoją ekspertyzą, doradztwem i aktywnością międzynarodową wspiera polskie instytucje państwowe w prowadzeniu polityki zagranicznej. Jest autorką lub współautorką szeregu publikacji w języku polskim, hiszpańskim i angielskim.
NAGRODĘ ZA NAJLEPSZĄ PUBLIKACJĘ Z ZAKRESU HISTORII POLSKIEJ DYPLOMACJI OTRZYMAŁA:
Małgorzata Gmurczyk-Wrońska – profesor historii, pracownik naukowy Zakładu Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Autorka wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych specjalizująca się w historii polskiej dyplomacji okresu II RP ze szczególnym uwzględnieniem historii stosunków polsko-francuskich. Nagroda przyznana za monografię naukową pt.: Stanisław Patek w dyplomacji i polityce (1914–1939).
NAGRODĘ IM. JERZEGO WARCHAŁOWSKIEGO OTRZYMAŁY:
Nagroda I stopnia: Monika Seyfried – studentka II roku Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Nagroda II stopnia : Antonina Konopelska – studentka I roku Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Nagroda III stopnia: Ewa Nowak – studentka IV roku Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
NAGRODĘ ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W OBSZARZE WSPIERANIA I OCHRONY INTERESÓW GOSPODARCZYCH POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW NA RYNKACH ZAGRANICZNYCH AMICUS OECONOMIAE OTRZYMAŁ
Jacek Jankowski – Ambasador RP w Etiopii, absolwent trzech renomowanych uczelni – Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziału Finansów i Bankowości SGH oraz nowojorskiego Columbia University, gdzie zdobył tytuł magistra w zakresie stosunków międzynarodowych. Studia w USA odbył w ramach stypendium Banku Światowego i rządu Japonii. Był jednym z 15 laureatów wybranych spośród kandydatów z całego świata. Doświadczony dyplomata – w MSZ pracuje od 12 lat