25 czerwca 2014 r podczas gali w Belwederze Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu „Filary demokracji lokalnej”
Agnieszka Malik, autorka cyklu artykułów „Życie pełne tablic” opublikowanego w gazecie Panorama Opolska – została laureatką konkursu „Filary Demokracji Lokalnej”.
Cykl Agnieszki Malik „Życie pełne tablic” opowiada o zmianach dotykających mieszkańców Śląska Opolskiego. Czasy komunizmu nie sprzyjały pisaniu o kwestii tożsamości mieszkańców Śląska. Jednak 25 lat temu odzyskaliśmy wolność mówienia otwarcie o tym, kim jesteśmy i kim naprawdę się czujemy. Bywa to czasem źródłem napięć, ale jednocześnie odkrywa całe bogactwo wielokulturowości, która w tradycji Rzeczypospolitej zajmuje ważne miejsce. Pozwala nawiązać dialog i wspólnie podjąć wyzwanie budowania razem przestrzeni przyjaznej dla każdego.
Jury przyznało dwa wyróżnienia za najlepsze artykuły w kategorii „Małe Ojczyzny – 25 lat Wolności. Bilans przełomu 1989 roku i przemian, które nastąpiły w jego wyniku”.
Otrzymali je:
- Filip Biernat, za cykl artykułów pod tytułem „Tonsil płacił najlepiej”, opublikowany w gazecie Wiadomości Wrzesińskie. Artykuły zostały nagrodzone jako przykład znakomitego dziennikarstwa, skoncentrowanego na sprawach małej ojczyzny i jej mieszkańców, a przy tym doskonale wpisujące się w kontekst tegorocznych obchodów 25-lecia polskiej wolności. Autor przedstawia historię wrzesińskich Zakładów Wytwórczych Głośników Tonsil oraz związanych z nimi ludzi – pracowników, działaczy związkowych, ich rodzin i bliskich. Ukazuje różnice perspektyw i ocen minionego ćwierćwiecza, dzieje reform rynkowych oraz towarzyszących im przewartościowań.
- Bartosz Woźniak, za tekst pod tytułem „Żołnierze wyklęci na Pałukach”, opublikowany w Tygodniku Lokalnym Pałuki. To cykl tekstów mających na celu wypełnienie istotnych „białych plam” w XX-wiecznej historii Polski. Tragiczne dzieje Żołnierzy Wyklętych, ich heroiczny wybór moralny, dokonany w imię miłości Ojczyzny i honoru żołnierza polskiego, został niemal skazany na zapomnienie. Nagrodzona publikacja to ważny i trwały wkład w popularyzację wiedzy o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego na Pałukach, służąca podniesieniu świadomości historycznej mieszkańców oraz umocnieniu ich więzi z rodzinnymi stronami.
W jury konkursu byli: Ewa Barlik ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Agata Żelazowska-Cieśla reprezentująca Gazetę Wyborczą, Sławomir Siezieniewski z TVP INFO oraz Przemysław Szubartowicz – Program Pierwszy Polskiego Radia.