INTERWIZJA.WARSZAWA TV

Gala I edycji konkursu „Lider Dostępności”

Gala I edycji konkursu „Lider Dostępności” fot. ŚWIECZAK

Biuro Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich KPRP wspólnie z Fundacją Integracja zorganizowała w Pałacu Prezydenckim Galę wręczenia nagród w konkursie „Lider Dostępności” 2016. Gala była finałem I edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP, organizowanego przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Prezydent podziękował laureatom i nominowanym w konkursie za to, że „tworzą nowoczesną Polskę”. – Nowoczesną Polskę, na której mi ogromnie zależy – podkreślił.

Podczas gali Prezydent RP wręczył nagrody w postaci pamiątkowej statuetki dla 8 laureatów konkursu w 8 kategoriach:

1) Grand Prix – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę Konkursu dla wyróżniającej się firmy lub instytucji niezależnie od kategorii;
2) Samorząd – nagroda dla jednostki samorządowej, wyróżniającej się w prowadzeniu konsekwentnej polityki na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnością;

Nagrodę w kategorii Samorząd oraz nagrodę Grand Prix otrzymała Gdynia uznana za lidera w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością.

3) Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję rewitalizacji/modernizacji budynku lub przestrzeni zabytkowej z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością;

Nagrodę zdobyły SUKIENNICE – muzeum przyjazne i dostępne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami

4) Architekt/Urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością;

Zwycięzcą zostało INGARDEN& EWÝ ARCHITEKCI. Biuro projektowe zostało założone w 1989 roku przez dwóch krakowskich architektów: Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý’ego. Specjalizują się w nowatorskich projektach obiektów użyteczności publicznej.

5) Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowanej pod względem dostępności przestrzeni publicznej w Polsce;

Nagrodę zdobyła SZPILKOSTRADA WE WROCŁAWIU. Jest to potoczna nazwa nowej nawierzchni wokół Rynku Głównego

6) Sieć placówek – nagroda dla firmy lub instytucji, która wyróżniła się kompleksowym dostosowywaniem swoich placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnością;

Nagrodę w tej kategorii zdobyła POCZTA POLSKA S.A. Każda z placówek Poczty Polskiej S.A, jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością.

7) Obiekt użyteczności publicznej – za budynek użyteczności publicznej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością;

Zwycięzcą tej kategorii zostało CENTRUM KONGRESOWE ICE KRAKÓW. Zlokalizowany w samym centrum Krakowa obiekt posiada szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała: stacja paliw PKN Orlen przy al. Solidarności 100 w Warszawie.

8) Obiekt mieszalny/biurowy – za obiekt o funkcji biurowej, mieszkalnej lub mieszanej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności.

Zwycięskim obiektem zostało LABORATORIUM TECH SAFE-BIO W CENTRALNYM INSTYTUCIE PRACY W PAŃSTWOWYM INSTYTUCIE BADAWCZYM. W nowopowstałym budynku zastosowano szereg rozwiązań i udogodnień dla osób z niepełnosprawnością, m.in. zróżnicowaną kolorystykę dla każdej kondygnacji, ułatwiającą orientację wewnątrz budynku poprzez zastosowanie zintegrowanego systemu informacji wizualnej.


Do każdej statuetki dołączony został Dyplom Prezydenta RP. Andrzej Duda podziękował Wojciechowi Szczurkowi, prezydentowi Gdyni, którą nagrodzono w kategoriach: samorząd i Grand Prix. Mówił, że w Gdyni nadal jest obecna wizja budowy nowoczesnego miasta, nowoczesnego państwa. – Państwo budujecie rzeczywiście nowoczesne miasto pod każdym względem – dodał. Zaznaczył, że cieszy się także z nagród, które otrzymało jego rodzinne miasto – Kraków.

Konkurs „Lider Dostępności” promuje najlepsze rozwiązania pod względem dostosowania budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W składzie kapituły konkursu są urbaniści, specjaliści w zakresie dostępności architektonicznej, a także osoby zgłoszone przez Kancelarię Prezydenta.