INTERWIZJA.WARSZAWA TV

Gala Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015

Gala Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015 fot. ŚWIECZAK

24 maja w Łazienkach Królewskich odbyła się Gala Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015.

Gala Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015
fot. ŚWIECZAK

Gala Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015
fot. ŚWIECZAK

W tym roku do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których Jury wybrało finałową piętnastkę. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad siedem tysięcy internautów.

w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja stała Muzeum Katyńskiego. Wystawa została otwarta 17 września 2015 r. w historycznej Kaponierze na terenie Cytadeli Warszawskiej. Przedstawia Zbrodnię Katyńską za pomocą wyjątkowych zabytków rzeczowych, a także dokumentów i archiwaliów.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2015 roku uznano widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945” zorganizowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Celem widowiska było upamiętnienie masowych aresztowań przeprowadzone przez NKWD na Suwalszczyźnie w lipcu 1945 roku.

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskała społeczna akcja „Chwalimy się Powstaniem” przeprowadzona przez „Głos Wielkopolski”. Regionalna gazeta chciała zachęcić wszystkich Wielkopolan, by nie pozwolili zapomnieć o najważniejszym dla regionu zrywie wolnościowym – Powstaniu Wielkopolskim.

Pozostałe projekty, które Komisja Konkursowa, w składzie: Maciej Chmiel (Dyrektor TVP 2), Lena Dąbkowska-Cichocka (przedstawiciel Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (Redaktor naczelny portalu historia.org.pl), prof. UKSW dr hab. Piotr Majewski (Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), prof. Andrzej Nowak (Kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim), wyróżniła w Plebiscycie:

Gala Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015
fot. ŚWIECZAK

Gala Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015
fot. ŚWIECZAK

Gala Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015
fot. ŚWIECZAK

KATEGORIA „WYDARZENIE”

1. Otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie (organizator: Gmina Radzionków)
2. Obchody 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora w Cricotece (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie)
3. Otwarcie Muzeum Toruńskiego Piernika (organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu)
4. Otwarcie Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie (organizator: Muzeum Regionalne w Siedlcach)

KATEGORIA „WYSTAWA”

1. Wystawa stała Muzeum Warszawskiej Pragi (organizator: Muzeum Warszawy)
2. Wystawa stała Muzeum Emigracji w Gdyni (organizator: Urząd Miasta Gdyni)
3. „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” (organizator: Muzeum Śląskie w Katowicach)
4. „PLAN FILMOWY” (organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”

1. Kronika Narodzin Solidarności (organizator: Program 1 Polskie Radio SA)
2. „Być Wielkim” – wirtualny spacer po Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (organizator: Teatr Wielki – Opera Narodowa)
3. Wolne Dźwięki – dajemy głos historii (organizator: Fundacja Wolne Dźwięki)
4. „Historia dla Polonii” – Historia Polski na Multimedialnej Platformie Edukacyjnej dla polskich dzieci i młodzieży zamieszkałych za granicą (organizator: Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii)

Podczas uroczystego zakończenia wręczono 3 nagrody główne – cenne statuetki, wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz dyplomy dla wszystkich finalistów.

„Wydarzenie Historyczne Roku” jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenia historyczne 2014 r. uznało: „Krakowscy Wyklęci” (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), „Projekt: Pilecki” (organizator: Stowarzyszenie Auschwitz Memento) oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Gala Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015
fot. ŚWIECZAK

prof. Zbigniew Wawer, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego

Robert Kostro , Dyrektor Muzeum Historii Polski

Konrad Tracz z historia.org.pl

dr Ewa Kowalska, kierownik Muzeum Katyńskiego