27 marca w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odbyło się III Forum Gospodarki Niskoemisyjnej pt. „Innowacyjność a gospodarka niskoemisyjna”. Cel konferencji: Przygotowanie gospodarki kraju 9firm i administracji) do pełnego wykorzystania środków specjalnych przeznaczonych na niskoemisyjną i energoefektywną modernizację kraju w horyzoncie 2020-2030.
Konferencję otworzyli: Maria Wasiak Minister Infrastruktury i Rozwoju, Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki, oraz Jerzy Buzek, Przewodniczący Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki.
– Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej zostało uznane za jedno z kluczowych, strategicznych zadań gospodarki unijnej. Rozumianej nie tylko jako element podnoszenia komfortu życia mieszkańców w Europie, ale również jako element innowacyjności, agresywnej konkurencyjności gospodarki Unii jako całości – powiedziała Maria Wasiak Minister Infrastruktury i Rozwoju podczas otwarcia III Forum Gospodarki Niskoemisyjnej.
– Na wspieranie niskoemisyjnej gospodarki przeznaczyliśmy ponad 9 mld euro ze środków unijnych na lata 2014-2020. Pieniądze te będą dostępne w programach Infrastruktura i Środowisko, Polska Wschodnia i regionalnych – zapowiedziała minister Wasiak.
Fundusze europejskie na ten cel zostaną zainwestowane m.in. w:
-
rozwój odnawialnych źródeł energii,
-
efektywność energetyczną i korzystanie z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, budynkach mieszkalnych i publicznych,
-
inteligentne sieci energetyczne, które pozwolą na mądre zarządzanie wykorzystaniem energii elektrycznej,
-
transport publiczny i sieci ciepłownicze,
-
budowę i modernizację instalacji pozwalających na wspólne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.
– Polska od momentu rozpoczęcia przemian ustrojowych i gospodarczych w końcu lat osiemdziesiątych XX wieku, znajduje się na ścieżce niskoemisyjnej modernizacji, która zaowocowała ok. 30 proc. redukcją emisji gazów cieplarnianych i ok. 30 proc. redukcją energochłonności gospodarki – powiedział Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki.
– Aby w pełni wykorzystać gospodarczy potencjał, jaki niesie ze sobą transformacja niskoemisyjna, Ministerstwo Gospodarki, we współpracy z innymi resortami i przy udziale ekspertów, przygotowuje Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. Do tego programu włączone zostaną tylko takie rozwiązania, które będą wspierały rozwój gospodarczy, jednocześnie prowadząc do obniżenia emisyjności i wzrostu jakości życia społeczeństwa – dodał.