INTERWIZJA.WARSZAWA TV

Koalicja Obywatelska rozpoczyna cykl kontroli parlamentarnych w ministerstwach

Konferencja prasowa Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska Cezary Tomczyk i posłów Koalicji Obywatelskiej dotycząca rozpoczęcia cyklu kontroli parlamentarnych w ministerstwach.

Koalicja Obywatelska rozpoczyna cykl kontroli parlamentarnych w ministerstwach
fot.ŚWIECZAK

Posłowie Koalicji Obywatelskiej rozpoczynają cykl kontroli poselskich, który ma doprowadzić do tego, żeby poznać prawdę o działalności poszczególnych ministerstw – zapowiedział w piątek szef klubu KO Cezary Tomczyk.

„Dzisiaj rozpoczynamy największy w ciągu ostatnich pięciu lat system kontroli poselskich, który ma doprowadzić do tego, żeby państwo poznali prawdę o działalności poszczególnych resortów” – oświadczył Cezary Tomczyk podczas konfederacji prasowej w Sejmie, w której uczestniczyli parlamentarzyści KO, mający prowadzić te kontrole.

Kontrole będą przeprowadzane, dodał, bo „prawda jest największym wrogiem PiS i tego rządu”.

Podkreślał, że dziś np. wiadomo, że premier Mateusz Morawiecki przy okazji organizacji wyborów w maju „co najmniej dwukrotnie złamał konstytucję, łamiąc przy okazji szereg ustaw”. „Informacje o +wyborach sasinowych+ to też informacje, które pochodzą z kontroli parlamentarnych” – mówił.

Przekonywał, że obecny rząd ukrywa afery. „W ciągu ostatnich pięciu lat to około 100 afer o kwotach przechodzących w miliardy złotych”. „Zadaniem opozycji jest pokazanie, jak wygląda prawda” – przekonywał Tomczyk.

Wymienił posłów, którzy byli z nim na konferencji, a którzy będą uczestniczyć w kontrolach w poszczególnych resortach. To Kamila Gasiuk-Pihowicz i Barbara Nowacka w Ministerstwie Sprawiedliwości, Czesław Mroczek i Cezary Grabarczyk w Inspektoracie Uzbrojenia i MON, Michał Szczerba i Dariusz Joński w Ministerstwie Zdrowia, Krystyna Szumilas i Piotr Borys w MEN, Mirosław Suchoń i Marek Sowa w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Urszula Zielińska i Waldemar Sługocki w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Kamila Gasiuk-Pihowicz wypowiadała się na temat Funduszu Sprawiedliwości. „Fundusz Sprawiedliwości to nie jest prywatna kasa Solidarnej Polski; Zbigniew Ziobro coraz częściej stara się o tym zapominać” – mówiła.

Dodała, że właśnie w celu skontrolowania Funduszu Sprawiedliwości z posłanką Barbarą Nowacką udają się na kontrolę do resortu sprawiedliwości. „Oczekujemy przedstawienia nam wszystkich dokumentów i umów, które przekazują środki powyżej jednego miliona złotych” – powiedziała. „Oczywiście otrzymaliśmy już odmowę z Ministerstwa Sprawiedliwości, ale to nas nie zatrzyma, obywatelki i obywatele mają prawo wiedzieć, na co przeznaczane są środki z tego funduszu” – dodała Gasiuk-Pihowicz.

Marek Sowa poinformował, że wraz z posłem Suchoniem będzie chciał uzyskać od wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina raport na temat kadr partii Zjednoczonej Prawicy w spółkach Skarbu Państwa. Dodał, że nawet gdyby MAP takiego raportu nie dostarczyło „taki raport zostanie przygotowany i wszystkie takie powiązania zostaną przedstawione”.

Michał Szczerba zaznaczył, że wraz z Dariuszem Jońskim będą w resorcie zdrowia badać sprawę testów antygenowych na Covid, a także kwestię zabezpieczenia w szczepionki przed jesienną falą pandemii. Z kolei o godz. 14.00 na spotkaniu z ministrem Adamem Niedzielskim przedstawią swój raport z kontroli.

Krystyna Szumilas mówiła, że posłowie KO w MEN będą badać przygotowanie szkół do pandemii, wyposażenie w maseczki i środki dezynfekujące, a także będą chcieli uzyskać odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczeni są uczniowie, którzy są chorzy na choroby współistniejące.

Waldemar Sługocki powiedział, że wraz z Urszulą Zielińską, kontrolując „znikające” już MGMiŻŚ będą chcieli zbadać program budowy promów, a także zapoznać się ze stanem realizacji przekopu Mierzei Wiślanej. Będą też chcieli zapoznać się ze stanem spółek skarbu państwa w sektorze gospodarki morskiej, a także dowiedzieć się, ile statków pływa pod polską banderą.