Na 14 lipca 2015r. zwołano specjalną konferencję prasową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
W konferencji udział wzięli:
– Grzegorz Karpiński, Wiceminister Spraw Wewnętrznych;
– Jacek Kapica, Wiceminister Finansów;
– Marek Posobkiewicz, p. o. Głównego Inspektora Sanitarnego;
– Adam Jasser, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
– Mirosław Schossler, I Zastępca Komendanta Głównego Policji
– Jacek Bajger Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej
Zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Mirosław Schossler przekazał, że w poniedziałek w godzinach wieczornych śląscy policjanci zatrzymali trzy osoby, wśród nich 20-latka, który – zdaniem policji – jest głównym organizatorem nielegalnej dystrybucji środka o nazwie „Mocarz”.
W ostatnich dniach w postępowaniu prowadzonym na Śląsku zatrzymano w sumie 13 osób. Większość z nich miała już wcześniej konflikty z prawem. Według Schosslera wszystko wskazuje, że ta grupa miała charakter zorganizowany i że działała nie tylko w Katowicach.
Wiceszef MSW Grzegorz Karpiński powiedział, że „ze względu na skalę tego zjawiska” m.in. w MSW, MF, GIS, UOKiK powołani zostaną pełnomocnicy, których zadaniem będzie bieżąca koordynacja wszystkich służb i inspekcji w zakresie zwalczania zjawiska dopalaczy. – Ich rola będzie polegała na tym, żeby być tymi, którzy na bieżąco współpracują, informują i koordynują pozostałe inspekcje i służby w zakresie zwalczania zjawiska handlu dopalaczami – powiedział Karpiński.
Wiceminister Grzegorz Karpiński poinformował, że policyjne ustalenia wskazują na to, że dopalacze były produkowane za granicą. Wiceszef MSW podkreślił, że polskie służby będą współpracowały z EUROPOLEM w zakresie ustalenia źródła pochodzenia tych niebezpiecznych substancji. Niektóre produkty mogą pochodzić także z rynku azjatyckiego.
Pełniący obowiązki Generalnego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz poinformował, że jeszcze w czerwcu policja i GIS przygotowali się do przeprowadzenia zmasowanych kontroli punktów, w których sprzedawane mogą być nielegalne substancje. Łącznie dokonano kontroli 125 miejsc, w których handlowano dopalaczami.
– Musimy pamiętać o tym, że nie mówimy o dopalaczach – mówimy o narkotykach. 114 substancji od 1 lipca jest już nominalnie narkotykami – podkreślił Marek Posobkiewicz.
Główny Inspektor Sanitarny uruchomił specjalną infolinię 800 060 800 – infolinia w sprawie dopalaczy. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze