Konferencja prasowa: Niesłyszący w świecie muzyki – najnowsze osiągnięcia nauki i medycyny, zorganizowana z okazji II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Inicjatorem Festiwalu jest prof. Henryk Skarżyński.
W konferencji udział brali przedstawiciele jury festiwalu, laureaci.
Konferencja odbyła się w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, najstarszej uczelni muzycznej, która liczy 206 lat.
Prof. Henryk Skarżyński zaznaczył podczas swojego wystąpienia, że obchodzimy właśnie 20-cie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz 25-lecie pracy nad wdrożeniem programu implantów ślimakowych w Polsce.
– W sobotę będzie 24 lata od pierwszej operacji w Polsce, a dziś jest 14-sta rocznica pierwszej operacji z częściową głuchotą (..) jako połączenie słuchu sztucznego uzyskanego za pomocą elektrody która weszła do tej części niesłyszącego ucha ze słuchem akustycznym odbieranym naturalnie. Ten fenomen udowodnił, że mózg człowieka może wytrzymać informację połączoną (…) to że w korze mózgu jest wrażenie pełnego słyszenia w tym podstawa do rozwoju artystycznego.
– Odbiór muzyki przez implant ślimakowy na pewno jest inny niż wtedy kiedy ucho dział prawidłowo. Jeżeli w uchu nie ma elementów sensorycznych, nie ma komórek słuchowych to po prostu nie słyszymy. Implant ślimakowy umożliwia powrót do słuchu poprzez symulację elektryczną nerwu słuchowego, czyli omijamy to uszkodzenie i w ten sposób możemy dostarczyć informację o dźwięku do nerwu a potem do mózgu – wyjaśnil dr hab. inż. Artur Lorens.
dr n. med. Elżbieta Włodarczyk wygłosił referat pt: „Kształtowanie głosu i mowy u osób niesłyszących”
Wkrótce będzie więcej zdjęć i filmów w tym wpisie, zapraszamy.