W konferencji prasowej nowego Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara wzięli udział byli rzecznicy praw obywatelskich:
– prof. Ewa Łętowska,
– prof. Adam Zieliński,
– prof. Andrzej Zoll,
– dr hab. Irena Lipowicz.
Nowy rzecznik RPO na konferencji przedstawił swoich zastępców.
Na stanowisku pozostanie dotychczasowy zastępca RPO Stanisław Trociuk, dołączą do niego
– płk Krzysztof Olkowicz (b. szef koszalińskiej służby więziennej, który pomógł choremu psychicznie więźniowi i wpłacił za niego 40 zł grzywny, za ukradziony wafelek wart 99 groszy – red.)
– dr Sylwia Spurek- legislatorka, dr nauk prawnych, wiceszefowa Biura Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania, specjalistka z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.
Adam Bodnar odniósł się też do wyzwań, które przed nim stoją. Wśród priorytetów wymienił m.in. wymiar sprawiedliwości i funkcjonowanie sądów. – Chodzi o zastanowienia się nad tym, na ile obywatele posiadają instrumenty, przy pomocy których mogą dochodzić swoich praw w sytuacji, w których są one naruszane. Chciałbym zmienić oblicze biura RPO w zakresie przystępowania do postępowań sądowych – zaznaczył.
Kolejnym istotnym wyzwaniem – jak powiedział – ma być problem bezdomności. – Bezdomności nie można postrzegać tylko i wyłącznie w kategorii praw socjalnych, sytuacja w której państwo polskie pozwala, że tyle jest bezdomnych osób – to sytuacja, która rażąco godzi w godność człowieka – powiedział.
Bodnar zapowiedział, że w tej sprawie powołana zostanie komisja ekspertów ds. bezdomności; zapowiedział też wystąpienia generalne i wnioski do Trybunału Konstytucyjnego.
Prof. Łętowska życzyła Bodnarowi m.in. tego, był miał wsparcie ze strony swoich współpracowników i, by byli oni dla niego inspiracją.
Z kolei prof. Zoll podkreślał, że dodatkowym wyzwaniem dla nowego RPO będzie „być może konieczność obrony statusu prawnego RPO”. Sprecyzował, że chodzi o ewentualne próby ograniczania kompetencji RPO.