INTERWIZJA.WARSZAWA TV

LUDZIE WOLNOŚCI

LUDZIE WOLNOŚCI fot.ŚWIECZAK

Gala plebiscytu z okazji 25-lecia wolności pod hasłem LUDZIE WOLNOŚCI odbyła się na Zamku Królewskim 1 czerwca 2014r. W gali uczestniczył Prezydent PR Bronisław Komorowski z małżonką, Premier Donald Tusk, Prezydent Lech Wałęsa, osoby nominowane jak i wiele osób.Galę poprowadzili: Kinga Rusin i Bogusław Linda.

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

W trakcie można było posłuchać Leszek Możdżera, Stanisława Sojki, Edyty Górniak, Rusłany.

Nagrodę specjalną „GW” dla człowieka 25-lecia odebrał z rąk Adama Michnika Lech Wałęsa.

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

Nominowani w kategorii SPOŁECZEŃSTWO:

01. Siostra Małgorzata Chmielewska – siostra zakonna, przełożona wspólnoty Chleb Życia. Przed wstąpieniem do wspólnoty pracowała jako katechetka z dziećmi niewidomymi oraz organizowała pomoc dla pensjonariuszek warszawskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej.
02. Janina Ochojska – działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom. Od końca lat 70. związana z opozycją demokratyczną
03. Jerzy Owsiak – dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, działacz charytatywny.
Założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, główny pomysłodawca i realizator corocznego Finału WOŚP, twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych – Przystanku Woodstock.
04. Ewa Błaszczyk – aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i pieśniarka.
W 2002 r. razem z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, twórcą „Ziarna” w TVP, założyła fundację Akogo? działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Jej celem było wybudowanie Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka, którą otwarto 7 grudnia 2012 r
05. Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, współautor koncepcji i programu działalności tego muzeum. Jest członkiem nadzwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Nagrodę otrzymał Jurek Owsiak

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

Nominacje w kategorii BIZNES

01. Wiesław Rozłucki – profesor ekonomii, współzałożyciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i jej pierwszy prezes (1991-2006). W latach 1990-91 był doradcą ministra finansów, a następnie dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Od 1994 do 2006 r. pełnił funkcję członka i przewodniczącego rady nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Od 2011 r. jest przewodniczącym kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. W 2007 r. został laureatem nagrody Galeria Chwały Polskiej Ekonomii, wyróżnienia przyznawanego przez jury wytypowane przez „Manager Magazin”, PKPP Lewiatan, SGH i Akademię Leona Koźmińskiego.
02. Jan Kulczyk – przedsiębiorca, właściciel firmy Kulczyk Holding oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej. Najbardziej aktywny na arenie międzynarodowej polski biznesmen. Działa w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką jest notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza. Najbogatszy Polak w rankingu „Wprost” od 2000 roku, z przerwą na 2007 rok, gdy spadł na 11. miejsce, aby już po roku powrócić na pozycję lidera.
03. Solange i Krzysztof Olszewscy – założyciele Solaris Bus & Coach, liczącego się w Europie producenta m.in autobusów i tramwajów. Są symbolem polskiego sukcesu w motoryzacji i współpracy gospodarczej. Prowadzą działalność społeczną oraz charytatywną. Od uruchomienia produkcji w 1996 r. z fabryki w Bolechowie pod Poznaniem wyjechało blisko 10 tys. pojazdów, które trafiły do 26 krajów. W 1999 r. pojawił się na rynku niskopodłogowy autobus miejski Solaris, który zdominował polski transport publiczny.
04. Tomasz Zaboklicki – prezes i współudziałowiec (ok. 23 proc. akcji) PESA Bydgoszcz SA. Z firmą związany jest od początku swojego życia zawodowego. Startował z pozycji szeregowego pracownika i awansował do funkcji dyrektora generalnego.
05. Irena Eris – współwłaścicielka (wraz z mężem Henrykiem Orfingerem) przedsiębiorstwa Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o, w którym jest dyrektorem ds. badań i rozwoju, oraz sieci Hoteli SPA Dr Irena Eris. Od początku działalności firmy zajmuje się kreacją nowych produktów i zarządza procesem ich powstawania. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody Kisiela za stworzenie wielkiego, średniego przedsiębiorstwa.

Nagrodę otrzymali Solange i Krzysztof Olszewscy

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

Nominowani w kategorii SPORT

01. Adam Małysz – skoczek narciarski z Wisły. Cztery razy stawał na olimpijskim podium, cztery razy zdobywał tytuł indywidualnego mistrza świata, również czterokrotnie sięgnął po Puchar Świata (w tym trzy razy z rzędu). Wielokrotny laureat Turnieju Czterech Skoczni. 20 razy zdobywał tytuł zimowego i 18 razy letniego mistrza Polski w skokach narciarskich.
02. Justyna Kowalczyk – biegaczka narciarska. Mistrzyni olimpijska w biegu na 10 km stylem klasycznym z Soczi, wicemistrzyni olimpijska i zdobywczyni brązowego medalu na igrzyskach w Vancouver. Posiadaczka kilku tytułów mistrzyni świata oraz dwóch Kryształowych Kul.
03. Agnieszka Radwańska – tenisistka. Finalistka i triumfatorka wielu prestiżowych i znaczących światowych turniejów tenisowych.
04. Robert Korzeniowski – lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski i świata. Jest pierwszym człowiekiem w historii chodu światowego, który zdobył medale na trzech igrzyskach z rzędu, a także pierwszym, który wygrał rywalizację na 20 i 50 km podczas jednych igrzysk. Czterokrotny mistrz olimpijski. Trzykrotnie zdobył też mistrzostwo świata w chodzie na 50 km, wielokrotnie był mistrzem i rekordzistą Polski w tej dyscyplinie. Dwukrotnie sięgał także po mistrzostwo Europy. Mistrzowski wynik z Paryża z grudnia 2006 r. okazał się rekordem świata.
05. Renata Mauer-Różańska – specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw. Dzięki zwycięstwu w Sydney została najbardziej utytułowanym polskim strzelcem w historii. Na koncie oprócz dwóch złotych i jednego brązowego medalu olimpijskiego ma też między innymi dwa srebrne i jeden brązowy medal mistrzostw świata.

Nagrodę otrzymał Adam Małysz

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

W kategorii NAUKA nominowani byli:

01.   Henryk Skarżyński – światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Stworzył niemal od zera Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą
02. Dwa zespoły studentów: drużyna robota Husar – zespół z Politechniki Warszawskiej. Młodzi ludzie zbudowali księżycowego robota-koparkę o nazwie „Husar” i jako jedyny zespół z Europy w 2013 roku wzięli udział w amerykańskim konkursie NASA Space is More – grupa z Politechniki Wrocławskiej, która wzięła udział w międzynarodowym konkursie Inspiration Mars polegającym na zaprojektowaniu załogowej misji przelatującej dookoła Marsa i z powrotem na Ziemię
03. Maria Janion – historyczka literatury, przez kilkadziesiąt lat profesor Instytutu Badań Literackich PAN, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadziła legendarne seminarium „Transgresje”.

04. Adam Maciejewski – transplantolog z Instytutu Onkologii w Gliwicach, szef zespołu, który przeprowadził pierwszy w kraju przeszczep twarzy. Operacja ta została uznana za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny przeprowadzony w 2013 r.
05. Włodzimierz Strupiński – pracownik Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Opracował nowatorską, przemysłową technologię produkcji grafenu najwyższej jakości

Nagrodę otrzymał prof. Henryk Skarżyński

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

Nominowani w kategorii KULTURA

01. Rafał Blechacz – pianista, zdobywca wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, w 2005 r. zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W 2006 r. otrzymał Paszport „Polityki”.

02. Leszek Możdżer – wszechstronny pianista i kompozytor. Będąc członkiem zespołu Miłość, współtworzył najciekawszy nurt jazzowy ostatnich lat – yass. Nagrywa z największymi gwiazdami jazzu.

03. Janusz Głowacki – polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków (angielski, chiński, czeski, estoński, francuski, hiszpański, koreański, niemiecki, rosyjski, serbski, słowacki, węgierski). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
04. Krystyna Janda – aktorka ikona, a w III RP także założycielka i szefowa najpopularniejszego prywatnego polskiego teatru – Polonia, na którego scenie doskonale wyważa sztukę wysoką i pop
05. Agnieszka Holland – reżyserka i scenarzystka, która w latach 70. współtworzyła nurt kina moralnego niepokoju. Od lat 80. tworzy ważne filmy na Zachodzie, a w ostatniej dekadzie przyczyniła się do odnowy serialu jako ambitnego gatunku telewizyjnego w Ameryce i Europie (reżyserowała m.in. serial „Ekipa”). Za film „W ciemności”, historię Żydów ukrywających się w kanałach w czasie II wojny światowej, otrzymała nominację do Oscara.

Nagrodę otrzymała Krystyna Janda. Nagrodę w imieniu Krystyny Jandy odebrała córka Maria Seweryn

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK

LUDZIE WOLNOŚCI
fot.ŚWIECZAK