INTERWIZJA.WARSZAWA TV

Debata PAP o poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce

pap2

SWIECZAK

 

W Polskiej Agencji Prasowej odbyła się wczoraj debata „Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce – nowe ramy prawne”, w ramach projektu Serwis PAP Energetyka Ekstra. Głównym tematem były zmiany w Prawie Geologicznym i Górniczym oraz ich skutki dla firm prowadzących prace w Polsce. 
Specjalnym gościem był minister środowiska Maciej Grabowski, udział wzięli eksperci oraz przedstawiciele BNK Petroleum, San Leon Energy, PGNiG i Orlen Upstream – firm prowadzących prace związane z eksploatacją gazu łupkowego w Polsce.

Prof. Stanisław Nagy z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH w Krakowie ocenił, że w Polsce musi powstać w ciągu najbliższych dwóch latach przynajmniej 20 odwiertów pilotażowych, a docelowo 100, aby móc oszacować ilość znajdującego się w Polsce gazu z łupków.
– Potrzebujemy przyjemniej siedmiu lat na oszacowanie, ile gazu z łupków w Polsce się znajduje (…) Przestrzegałbym przed zapowiedziami, że w 2014 roku przejdziemy do wydobycia komercyjnego. Przejdziemy ze stanu eksploracji do stanu pilotażowego i nie można go traktować jako fazy komercyjnej – stwierdził prof. Nagy.
Dr Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego zwrócił uwagę, że nieuzasadnione jest porównywanie naszych rodzimych łupków do amerykańskich.

– Mamy zupełnie inne środowisko geologiczne. Nie da się technologii amerykańskich zastosować w naszym kraju na zasadzie „kopiuj – wklej”. Problem polega na tym, że musimy wypracować własne sposoby poszukiwania i wydobycia gazu z łupków. Gaz jest, ale trzeba opracować skuteczną technologię (jego wydobycia – PAP). Testy produkcyjne w USA trwają siedem miesięcy, a w Polsce miesiąc. Jest to spowodowane zbyt niskim przepływem gazu w Polsce, ponieważ szczelinowanie prowadzone jest na bazie doświadczeń amerykańskich – mówił prezes WUG.
W Polsce jak dotąd wykonano ponad 50 odwiertów w poszukiwaniu węglowodorów – to zbyt mało, by ocenić zasoby, ale też poziom opłacalności wydobycia. Wg ministerstwa środowiska możliwy jest w tym roku pierwszy odwiert, w którym wartość pozyskanego gazu przekroczy poniesione nakłady. Państwowy Instytut Geologiczny szacował w marcu 2012 r., że zasoby polskich łupków wynoszą od 346 do 768 mld metrów sześciennych. Jednak PIG podkreśla, że precyzyjniejsze określenie zasobów wymaga większej liczby odwiertów poszukiwawczych.
Link do konferencji;  kliknij
Źródło: PAP
            Razem o łupkach