INTERWIZJA.WARSZAWA TV

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

Kapituły powołane przez TVP, PAP i Polskie Radio ogłosiły we wtorek listę 15 nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w kategoriach: Obraz, Słowo i Muzyka. Wszyscy, którzy zostali nominowani, ale też ci, którzy byli brani pod uwagę, to ludzie zasłużeni dla Polski – mówił szef RMN Krzysztof Czabański.

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych
Fot. ŚWIECZAK

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w stołecznym Centrum Prasowym PAP, podano listę nominowanych do wznowionych po 11 latach Nagród Mediów Publicznych, przyznawanych w trzech kategoriach: Obraz, Słowo i Muzyka. Do każdej z kategorii kapituły, powołane przez TVP, PAP i Polskie Radio, wybrały po pięć osób.

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych
Fot. ŚWIECZAK

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych
Fot. ŚWIECZAK

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych
Fot. ŚWIECZAK

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych
Fot. ŚWIECZAK

W konferencji wzięli udział m.in. prezes PAP Wojciech Surmacz, prezes Polskiego Radia S.A. Andrzej Rogoyski oraz pełniąca funkcję zastępcy dyrektora Biura Spraw Korporacyjnych TVP Iwona Bocian-Zaciewska.

Jak powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych, „to jest symboliczny krok, który pokazuje, że media publiczne nie tylko chcą wspierać polską kulturę, są otwarte bardzo szeroko na polską kulturę, na twórców”.

„Wychodzimy z założenia, że kultura rozumiana szeroko to jest to, co po nas zostaje. Wszystko inne, wszelakie swary, dysputy, to, co nas na co dzień wprowadza w stan gorączki, to są rzeczy przemijające, a jak później kurz opadnie, to okazuje się, że pozostają twórcy i ich dzieła” – powiedział Czabański. „Chcemy, żeby tych dzieł było jak najwięcej, żeby były jak najlepsze i żeby polscy twórcy mieli jak najlepsze warunki do pracy” – dodał.

„Wszyscy, którzy zostali nominowani, ale też ci, którzy byli brani pod uwagę, a nie znaleźli się na tych listach, to są ludzie zasłużeni dla Polski, niezależnie od tego, kto w efekcie końcowym zostanie laureatem. To jest nasza wspólna wartość, coś, do czego będziemy się zawsze odnosić i będzie zawsze trwałe i będzie budowało naszą tożsamość, a w konsekwencji naszą historię” – podkreślił przewodniczący RMN.

W kategorii Obraz powołana przez TVP kapituła w składzie: dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz (przewodniczący), historyk i krytyk sztuki Piotr Bernatowicz, fotografik Adam Bujak oraz dziennikarz Krzysztof Ziemiec nominowali do nagrody m.in.:
Wojciecha Korkucia – „Za twórczy wkład w najlepsze tradycje polskiej szkoły plakatu, wybitny rozwój plakatu zaangażowanego patriotycznie, a także za znakomity warsztat ilustratorski i graficzny, doceniany przez światowe gremia krytyków oraz kuratorów międzynarodowych wystaw” – podano w uzasadnieniu.

Wawrzyniec Kostrzewski – doceniony przez kapitułę za „zaangażowaną i wielokrotnie nagradzaną pracę reżyserską na polu Teatru Telewizji, przybliżanie sztuki teatru z wykorzystaniem mediów audiowizualnych oraz wirtuozerskie zmierzenie się z kamieniem milowym polskiego dramatu patriotycznego – +Weselem+ Stanisława Wyspiańskiego”.

Bolesława Pawicę – za „nowatorską działalność reżyserską i produkcję widowisk muzycznych, gal, koncertów oraz programów telewizyjnych budujących narodową wspólnotę kultury, za odkrywczy i unikalny wkład w upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości”.

Zbigniew Rytel – „Za wybitną działalność dziennikarską i reżyserską a także pracę kronikarza budującego wspólnotę narodową skupioną wokół polskich sukcesów sportowych, za twórczość dokumentalisty nagradzaną na licznych festiwalach filmowych w Polsce i za granicą” – podano w uzasadnieniu.

Krzysztof Talczewski – za „rozbudzanie tożsamości narodowej i umacnianie postaw patriotycznych przez dokumentowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy o trudnych chwilach odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz kreatywne wykorzystanie nowoczesnych technik medialnych dla ukazania prawdy historycznej”.

Nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, której celem jest m.in. „propagowanie kultury muzycznej i działalności artystycznej budującej polską świadomość” wyłoniła kapituła powołana przez Polskie Radio. Znaleźli się w niej: kompozytorka, dyrygentka i była minister kultury i sztuki Joanna Wnuk-Nazarowa (przewodnicząca), kompozytor Krzysztof Penderecki, prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, kompozytor i multiinstrumentalista Mateusz Pospieszalski oraz wokalistka Krystyna Prońko.

– Jan Ptaszyn Wróblewski, jak podkreślono, „za niezwykłą osobowość muzyczną, za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu. „Za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego, za 50-letnią działalność pedagogiczną poprzez prowadzenie warsztatów dla młodych jazzmanów, za nieocenioną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną od 1970 roku w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu” – dodała kapituła w uzasadnieniu.

– skrzypek Janusz Prusinowski – „Za świadome i konsekwentne przywracanie świadomości społecznej znaczenia i piękna muzyki tradycyjnej, za aktywność w popularyzowaniu nurtu muzyki źródeł zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, za łączenie pokoleń i środowisk na Festiwalu +Wszystkie mazurki świata+”.

– Śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel – „wyjątkową umiejętność łączenia aktywności kompozytorskiej i wykonawczej” oraz „wprowadzanie muzyki polskiej do repertuaru wybitnych zespołów zagranicznych (Klangforum Wien, Ensemble Musikfabrik, London Sinfonietta)”. Doceniono również jej „nową interpretację dzieł Szymanowskiego i Lutosławskiego, za umiejętność łączenia muzycznych światów, czego najlepszymi przykładami są projekty: +Konieczny- koniecznie!+ i +El Derwid+”.

– Skrzypek i dyrygent Marek Moś – „za niezrównane interpretacje muzyki współczesnej, w tym: Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego i Pasji wg św. Marka Pawła Mykietyna” oraz „za odwagę łączenia gatunków muzycznych – jazzowych, folkowych, rozrywkowych z twórczością kompozytorów współczesnych. Za popularyzacje muzyki klasycznej poza salami koncertowymi (m.in. Suwalszczyzna)”.

Multiinstrumentalista i założyciel zespołu SBB Józef Skrzek. W uzasadnieniu podkreślono jego „artystyczną bezkompromisowość” oraz „ukochanie awangardy i szacunek dla słowiańskiej i śląskiej tradycji”.

W kategorii Słowo kapituła, powołana przez PAP, doceniła

– Włodzimierza Boleckiego – za wieloletnią wybitną pracę teoretyka i historyka literatury oraz eksperta z dziedziny poetyki historycznej, historii literatury XX w., a także literatury emigracyjnej. Doceniono także prace Boleckiego dotyczące twórczości tak wybitnych pisarzy jak Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz i Gustaw Herling-Grudziński.

– Andrzej Horubała – za oryginalne łączenie talentu kreacyjnego z niezwykłą przenikliwością krytyka, pracowitość kronikarza i wnikliwe interpretacje polskiej literatury i sztuki teatru, a przede wszystkim – jak ogłoszono – „za nieustające poszerzanie ciągle ciasnych granic wolności słowa w Polsce”.

– Antoni Libera otrzyma nominację „za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde’a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego”.

– historyk Andrzej Nowak. „Za niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość” – podano we wtorek.

– Jarosław Marek Rymkiewicz „za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach”. Kapituła doceniła go również za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz „za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji”.

W kapitule nagrody w kategorii Słowo znaleźli się jej przewodniczący dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń, reporterka i pisarka Joanna Siedlecka, dramatopisarz, producent i krytyk filmowy Wojciech Tomczyk, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba oraz redaktor naczelny PAP Radosław Gil.

Laureatów Nagrody Mediów Publicznych poznamy podczas gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł. Organizatorami i fundatorami nagród w każdej z kategorii są poszczególne media: TVP – Obraz, Polskie Radio – Muzyka i PAP – Słowo. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.