INTERWIZJA.WARSZAWA TV

PKW podała oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych

PKW podała oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych Fot. ŚWIECZAK

W środę wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła podawanie ostatecznych wyników I tury wyborów samorządowych.

Przed północą poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Na oficjalne wyniki do sejmików PKW kazała jeszcze poczekać – choć ich skład jest znany – formalnie jest to możliwe dopiero wtedy, gdy do PKW wpłyną protokoły z całej Polski.


Według informacji podanych przez szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego w I turze wybierano 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 4712 komitetów zgłosiło 6958 kandydatów. Co ciekawe, w 332 miejscach zarejestrowano tylko jednego kandydata.

W niedzielę wybrano 1826 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W 649 miejscach odbędzie się druga tura. To ponad 200 gmin mniej niż w 2014 r. Głosowanie już 4 listopada.

Prawie w żadnym z większych miast nie wygrał kandydat popierany przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Wyjątkiem są Katowice, gdzie w pierwszej turze zwyciężył popierany przez PiS bezpartyjny prezydent Marcin Krupa. Z kolei druga tura odbędzie się w Krakowie i Gdańsku. Rywalką urzędującego prezydenta w stolicy Małopolski Jacka Majchrowskiego będzie Małgorzata Wassermann. W Gdańsku o urząd prezydenta powalczą bezpartyjny Paweł Adamowicz oraz Kacper Płażyński z PiS.

Prezydenci Koalicji Obywatelskiej, którzy w I turze zwyciężyli w większych miastach, to m.in. Jacek Sutryk – Wrocław; Rafał Bruski – Bydgoszcz; Tadeusz Truskolaski – Białystok; Rafał Trzaskowski – Warszawa; Jacek Jaśkowiak – Poznań; Roman Szełemej – Wałbrzych; Tomasz Budacz – Gniezno.

Wśród bezpartyjnych największe poparcie uzyskali: Hanna Zdanowska – Łódź; Wojciech Szczurek – Gdynia; Krzysztof Żuk – Lublin; Marcin Krupa – Katowice; Robert Raczyński – Lubin; Arkadiusz Wiśniewski – Opole.