29 lipca 2015 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podpisano Pakt Społeczny Przeciw Dopalaczom.
Treść paktu brzmi:
„Jesteśmy przeciw – dopalaczowym zbrodniom. Jesteśmy za – życiem wolnym od narkotyków. Dołącz do nas i powiedz innym: dopalacze kradną życie! Działaj! Twórz! Żyj!”.
Dokument podpisali m.in.
– premier Ewa Kopacz,
– minister zdrowia Marian Zembala,
– minister sprawiedliwości Borys Budka,
– minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska,
– minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki,
– rzecznik praw dziecka Marek Michalak,
a także przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, w tym Związku Harcerstwa Polskiego i Monaru.
W inicjatywę włączyli się m.in. Marcin Gortat, Jerzy Owsiak, harcerze oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i mediów.
– Moje służby będą pracować bardzo zdecydowanie i będą to robić każdego dnia i każdej godziny – zapowiedziała. Przypomniała, że po fali zatruć dopalaczami zatrzymano 170 osób i zabezpieczono 80 kg tych substancji powiedziała premier Ewa Kopacz.
Szefowa rządu podkreślała, że każdego dnia na oddziały intensywnej terapii trafiają młodzi ludzi zatruci dopalaczami, a na rynku systematycznie pojawiają się nowe substancje. Przy intensywnych działaniach wszystkich instytucji państwa, które wypowiedziały wojnę dopalaczom potrzeba zdecydowanie więcej wielokierunkowych działań
– dodała premier Ewa Kopacz.
Szefowa rządu Ewa Kopacz podkreślała, że będzie zabiegać na forum Rady Europejskiej o przeniesienie Paktu na grunt międzynarodowy i utworzenie koalicji na rzecz walki z dopalaczami.
w trakcie spotkania wyświetlono nagranie z przesłaniem Jerzego Owsiaka, który przekonywał w nim m.in., że „dopalacze kradną życie, nie tylko w Polsce”. – Jest to niesamowite zło, o którym wiemy już od wielu lat – podkreślił szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Jak powiedziała szefowa MSW Teresa Piotrowska, raz w miesiącu instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, media, środowiska naukowe i młodzież będą spotykać się, by wspólnie monitorować wszystkie prowadzone działania, definiować nowe problemy i szukać najlepszych rozwiązań w walce z dopalaczami.
Podkreśliła, że zaproszenie na te spotkania jest otwarte dla każdego. – Chcemy, aby prowadzone i planowane inicjatywy w walce z dopalaczami znalazły się na interaktywnej mapie inicjatyw społecznych. Każdy z tutaj obecnych i każdy w Polsce będzie mógł dopisać się do tej mapy i dołączyć do paktu przeciw dopalaczom – powiedziała szefowa MSW.
Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska