30 maja 2014r o godzinie 11 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie została odprawiona msza w intencji generała Wojciecha Jaruzelskiego. Oprócz rodziny i kombatantów, uczestniczyli w niej trzej prezydenci -Bronisław Komorowski, a także Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Mszę odprawia biskup Józef Guzdek.
Podczas mszy św. w momencie przekazywania znaku pokoju prezydent Bronisław Komorowski i dwaj byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski podeszli do rodziny zmarłego.
Bronisław Komorowski w swoim przemówieniu powiedział: „Szacunek w obliczu śmierci nie podlega dyskusji. Szacunek dla zmarłego należy się wtedy, gdy różniły nas poglądy. Żegnam zasłużonego żołnierza, który dał dowody poświęcenia dla ojczyzny i męstwa. Zostanie pochowany w kwaterze żołnierzy I Armii. Niech zabrzmi pieśń: Śnij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie. Żegnam symbol tragicznego losu pokolenia powojennego. Odpowiadał za najbardziej dramatyczne decyzje w Polsce, ale żegnał rodaka, który pozytywnie przeżył wielkość zmiany, w której uczestniczył. Zmiana ta zaowocowała polską wolnością i niepodległością”
Po mszy dalsza część uroczystości pogrzebowych przeniosła się na Powązki na Cmentarz Wojskowy Gen. Jaruzelski został pochowany zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Urnie z prochami towarzyszyła wojskowa asysta honorowa. Urna z prochami gen. Jaruzelskiego spoczęła w kwaterze C6.
Przy urnie w domu pogrzebowym była wystawiona poduszka ze wszystkimi odznaczeniami generała, przy niej czuwała wojskowa warta honorowa.
Aleksander Kwaśniewski, który przemawiał nad grobem Generała mówił: „Są tu setki ludzi, którzy odczuwają wdzięczność i potrzebę być tu i teraz. Żegnamy człowieka strasznej epoki, żegnamy żołnierza, dowódcę, który służył Polsce i dbał o nasze dobro. Żegnamy męża stanu, który przeszedł do dialogu, żegnamy prezydenta RP, żegnamy generała, który wybrał mniejsze zło i uchronił nas od wojny. Nic nie zostało mu oszczędzone – Syberia, ciężka praca, utrata domu rodzinnego, nawet teraz słychać krzyki z ust ludzi, w których sercach nie ma miłosierdzia. Niech zadośćuczynieniem będzie świadomość, że Polska jest wolna. Wojciechu, żołnierzu spocznij, twoja warta się skończyła. A my – baczność – pora zadbać o dobre imię Jaruzelskiego”
Grób gen. Wojciecha Jaruzelskiego po dwóch miesiącach po pogrzebie.