W czwartek, (23 lutego) w siedzibie Aresztu Śledczego w Warszawie–Mokotowie podpisano porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL a Wojskowym Biurem Historycznym im. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego.
Porozumienie podpisali:
– Patryk Jaki, Wiceminister Sprawiedliwości,
– Dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego,
– Jacek Pawłowicz, Dyrektor Muzeum
Porozumienie dotyczy współdziałania Muzeum i Wojskowego Biura Historycznego przy projektach edukacyjnych, mających na celu popularyzację historii Żołnierzy Wyklętych. Chodzi również o udostępnianie materiałów archiwalnych, które zostaną wykorzystane do tworzenia ekspozycji stałej Muzeum.
– Mam nadzieję, że to porozumienie pozwoli na stworzenie instytucji o ponadczasowym charakterze, która stanie się jedną z największych i najpiękniejszych placówek muzealnych w Europie oraz będzie niosła za sobą również takie wartości jak odwaga, poświęcenie za naród, prawdziwy patriotyzm. Ufam, że Muzeum będzie je przekazywać kolejnym pokoleniom- powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, który symbolicznie parafował treść umowy.
– 1 marca w święto Żołnierzy Wyklętych symbolicznie otworzymy drzwi do nowej placówki mieszkańcom Warszawy i całej Polski. Te drzwi zostaną już otwarte na zawsze – dodał.
Dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, pokazał podczas uroczystości kilka nieznanych wcześniej historykom dokumentów z lat 40., związanych ze zwalczaniem oddziałów partyzanckich przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także teczki personalne między innymi gen. Augusta Fieldorfa, mjr. Zygmunta Szendzielarza, mjr. Adama Lazarowicza i rtm. Witolda Pileckiego.
– Dla Wojskowego Biura Historycznego podpisanie porozumienia z Muzeum jest olbrzymim zaszczytem. To pierwsze porozumienie, jakie Wojskowe Biuro Historyczne podpisuje z inną instytucją, o charakterze edukacyjnym i muzealnym – zaznaczył Sławomir Cenckiewicz.
Dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz podkreślił, jak ważnym zadaniem dla przyszłych pokoleń Polaków jest zbudowanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
– To Muzeum połączy dwa światy. Świat Żołnierzy Wyklętych i świat ludzi Solidarności, którzy razem przynieśli Polsce wolność. Porozumienie z Wojskowym Biurem Historycznym jest ważnym elementem tworzenia wystawy Muzeum – powiedział.
– Te dokumenty są niezwykle cenne. Są w nich na przykład akta osobowe żołnierzy Wojska Polskiego, którzy karierę wojskową zaczynali jeszcze w Legionach, a kończyli niestety tutaj, przy Rakowieckiej, strzałem w tył głowy. Mamy na przykład teczki personalne Witolda Pileckiego, majora Łupaszki, generała Fieldorfa. W zbiorach są także wspaniałe mapy, po raz pierwszy można zobaczyć fenomenalny materiał, przechowywany dotychczas w archiwach wojskowych, ukazujący, w jaki sposób Ludowe Wojsko Polskie uczestniczyło w pacyfikacji podziemia niepodległościowego. To materiał absolutnie nieznany” – mówił Pawłowicz.
Dyrektor zachęcił również do aktywnego udziału w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wywiad z Patrykiem Jaki, Wiceministrem Sprawiedliwości
Wywiad z Dyrektorem Muzeum Jackiem Pawłowiczem
Wywiad z Dr hab Sławomirem Cenckiewicz