Przewodniczący KRS D.Zawistowski: Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym w sposób oczywisty jest niezgodny z konstytucją i ogranicza uprawnienia prezydenta

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym w sposób oczywisty jest niezgodny z konstytucją i ogranicza uprawnienia prezydenta – powiedział w Sejmie przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski.

– Nie ma państwa prawnego, w którym zasada niezawisłości sądów i trójpodziału władzy nie jest respektowana. Przewodniczący podkreślał, że ustawa jest niezgodna z konstytucją. Przypomniał, że kadencja Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego jest sześcioletnia. Poza tym sędziowie są nieusuwalni, więc ich mandatu nie można wygasić. Po trzecie, dodał, niekonstytucyjne są wyjątkowe prerogatywy dla ministra sprawiedliwości, które odbierają uprawnienia prezydentowi. Wcześniej przekonywał, że w ustawie nie ma ani jednego zapisu, który miałby usprawnić funkcjonowanie Sądu Najwyższego. Podkreślił, że środowiska prawnicze zgłaszały swoje uwagi, ale nikt ich nie chciał słuchać. Przypomniał też, że ustawa była pisana „w wielkiej tajemnicy, co jest niespotykane w żadnym państwie w Europie”.

Zwrócił również uwagę na pośpiech w uchwalaniu tej ustawy. Poinformował, że KRS o projekcie dowiedziała się w ubiegły piątek.
– Na dzisiaj, ze względu na informacje, że projekt będzie procedowany w środę, zwołałem nadzwyczajne posiedzenie KRS. To przesunięcie terminu rozpoznawania projektu oznacza, że KRS nie będzie miała możliwości przedstawić swojej opinii zgodnie z przepisami prawa – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *