23 stycznia 2015 Premier Ewa Kopacz wraz Wicepremierem Januszem Piechocińskim rozmawiali z komisarz Unii Europejskiej (UE) ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbietą Bieńkowską na temat sytuacji polskich przewoźników w związku z wprowadzeniem przez Niemcy nowych przepisów dotyczących płacy minimalnej.
Od 1 stycznia; w Niemczech weszła w życie Ustawa o płacy minimalnej. Mówi ona o obowiązującej stawce za godzinę, która dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, wynosi co najmniej 8,50 euro za godzinę. Zdaniem władz w Berlinie stawka minimalna obowiązuje również kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której samochód przejeżdżałby tranzytem przez terytorium Niemiec, musiałaby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki.
W środę na ten temat Kopacz rozmawiała z kanclerz Angelą Merkel. Jak informowano, ze strony kanclerz Niemiec „padło zobowiązanie, deklaracja, że podejmie kroki niezbędne do tego, by jak najszybciej doszło do spotkania polskich i niemieckich ministrów pracy i transportu”.
Komisarz Elżbieta Bieńkowska poinformowała, że Komisja Europejska zwróciła się do rządu niemieckiego o wyjaśnienia w sprawie zgodności proponowanych zmian legislacyjnych z prawem Unii Europejskiej. Ze względu na powagę sytuacji Komisja Europejska rozważy skrócenie terminu odpowiedzi rządu niemieckiego do końca lutego 2015.
Elżbieta Bieńkowska dodała, że Polska otrzyma odpowiedź na swoją skargę w sprawie stosowania przez rząd Niemiec nowych przepisów dotyczących płacy minimalnej. Odpowiedź została przygotowana przez trzech komisarzy UE: ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbietą Bieńkowską, ds. transportu Violettę Bulc oraz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen.