24 stycznia 2017 r. w Instytucie Lotnictwa w Centrum Turbin Gazowych w Warszawie odbył się Szczyt Przemysłowo-Naukowy.
Spotkanie dotyczyło między innymi: kreowania innowacyjnych cyfrowych produktów nowoczesnej energetyki, wychodzącej naprzeciw potrzebom rynku, specyfiki działalności w Europie i szczególnie w Polsce, zarówno od strony użytkowników jak i dostawców technologii i serwisu.
Wydarzenie to jest organizowane w ramach: obchodów pierwszej rocznicy powstania Centrum Turbin Gazowych, 10-lecia współpracy GE Power z EDC oraz 25-lecia działalności GE w Polsce.
Instytut Lotnictwa wraz z General Electric Company Polska objęły patronat nad wydarzeniem.
Gośćmi ze strony General Electric byli:
John Lammas – wiceprezes GE Gas Power Systems,
Steve Hartman – wiceprezes GE Power Services
Beata Stelmach – prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie.
Oficjalne otwarcie Centrum Turbin Gazowych z udziałem przedstawicieli ministerstw, najważniejszych polskich uczelni technicznych oraz zagranicznych gości odbyło się 20 stycznia 2016 roku.
Budowa Centrum Turbin Gazowych jest wynikiem współpracy Instytutu Lotnictwa z Wojskową Akademią Techniczną i Politechniką Warszawską, współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Budowa nowego centrum została ukończona w ekspresowym tempie, w niecały rok od decyzji o rozpoczęciu inwestycji na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Jej całkowity koszt wyniósł ponad 100 mln złotych. Trzykondygnacyjny budynek składa się z hali napraw, w której prowadzone będą prace monterskie, lutownicze i spawalniczo-szlifierskie, warsztatu innowacji, czyli nowoczesnej prototypowni wyposażonej m.in. w drukarki 3D, hali montażowej z dwiema suwnicami dwubramowymi o udźwigu 50 ton każda, gdzie umieszczona zostanie turbina gazowa oraz z inżynierskich biur projektowo-serwisowych.
Centrum Turbin Gazowych (CTG) tworzą inżynierowie pracujący w działach projektowania i serwisu turbin gazowych, parowych oraz generatorów. Zaawansowane technologicznie wyposażenie CTG pozwala na symulację pracy turbin oraz czynności serwisowych. CTG to również centrum treningowe, wspierające klientów oraz sprzedaż produktów. Współpracuje z uczelniami technicznymi i instytucjami naukowymi, jak również stanowi doskonałą bazę dla konferencji technicznych i seminariów. Ten rozpoznawalny w świecie ośrodek badawczo-rozwojowy związany jest m. in. z Zakładem Produkcyjnym Turbin Parowych i Odlewnią w Elblągu oraz Zakładem Generatorów we Wrocławiu, będących częścią GE Power w Polsce.
Steve Hartman – wiceprezes GE Power Services
Michał Małecki, Dyrektor Centrum Turbin Gazowych
prof. Janusz Frączek, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechnika Warszawska
Bruno-Frederic Baudoiun, Dyrektor Wykonawczy ds. nadzoru i realizacji inwestycji GE Power System
prof. Konrad Świrski, Kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Politechnika Warszawska
David Lupori
Carlos Haertel,
Mike Leary
Wywiady:
mgr inż. Paweł Stężycki, Dyrektor Pionu Engineering Design Center, Instytut Lotnictwa