INTERWIZJA.WARSZAWA TV

Szef PSL: zatrzymajmy zmianę czasu z letniego na zimowy

Szef PSL: zatrzymajmy zmianę czasu z letniego na zimowy Fot. ŚWIECZAK

Kosiniak-Kamysz szef PSL na konferencji prasowej przypomniał, że ludowcy złożyli już do marszałka Sejmu projekt ustawy w tej sprawie, a Biuro Analiz Sejmowych wydało pozytywną opinię na ten temat.

– Chcemy, żeby w tym roku nie dokonywała się zmiana czasu, żeby zatrzymać czas letni na stałe – podkreślił lider ludowców. Przekonywał, że Polacy „bardzo oczekują” wprowadzenia tej zmiany i byliby nią „zachwyceni”.

Jak tłumaczył, propozycja PSL jest umotywowana m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi. Kosiniak-Kamysz wyliczał, że zmiana czasu powoduje – poza stratami ekonomicznymi – m.in. więcej wypadków samochodowych, incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawałów i depresje.

Poinformował również, że w piątek skierował list do marszałka Sejmu oraz do przewodniczącego komisji administracji i spraw wewnętrznych, żeby na najbliższym posiedzeniu Izby był rozpatrzony projekt ustawy o zatrzymaniu czasu letniego, o skończeniu z tą – zdaniem Kosiniaka-Kamysza – „głupią” zmianą czasu, która „męczy” Polaków.

– Na najbliższym posiedzeniu Sejmu jesteśmy w stanie to przegłosować. Myślę, że Senat też by się pośpieszył. Ustawa trafia do prezydenta, po 14 dniach wchodzi w życie – czyli zdążymy” – mówił prezes PSL. Przypomniał, że zmiana czasu przypada na ostatni weekend października w tym roku w nocy z 28 na 29.

– Głęboko wierzę, że partia, która potrafi zmieniać ustrój państwa w ciągu jednej nocy, w ciągu jednego dnia jest w stanie zatrzymać czas letni w Polsce – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Posłanka PSL Urszula Pasławska dodała, że nieoficjalnie z innych partii docierają do ludowców „bardzo pozytywne” opinie w tej sprawie. „Trudno się dziwić. Jest to sensowna, mądra ustawa. Mam nadzieję, że to będzie jedna tych nielicznych, która stworzy kompromis i ponad podziałami uda nam się ją przegłosować” – podkreśliła.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.