„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł czasowej wystawy plenerowej przygotowywanej przez Muzeum Historii Polski, którą będzie można obejrzeć od 10 do 30 września 2017 roku w Warszawie. Wystawa została przygotowana z okazji obchodów Roku Kościuszki.
Wystawa jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty, korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami.
Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Wystawa sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy: Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Szwajcarii, Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań
Koncepcja i scenariusz wystawy: prof. Jarosław Czubaty, Wojciech Kalwat.
Współpraca przy koncepcji wystawy: Michał Bąk, Gabriela Sierocińska-Dec, Lena Dąbkowska-Cichocka, Paweł Kozioł.
Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Kłaput Project.
Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” będzie prezentowana w specjalnie zaaranżowanym pawilonie – instalacji na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
Ekspozycja przybliży sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum chce pokazać zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy, ideologię, której hołdował, miłości i pasje, którym się oddawał, a także pamięć, która pozostała o tym wielkim człowieku.
„Wystawą o Tadeuszu Kościuszce chcemy zaintrygować i sprowokować do refleksji nad losami nie tylko Naczelnika w sukmanie, ale i dziejami Polski” – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
„Sława jego trwać będzie dopóty, dopóki wolność panować będzie nad światem” – stwierdził w mowie wygłoszonej w Kongresie Stanów Zjednoczonych po śmierci Tadeusza Kościuszki w 1817 roku przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych William Henry Harrison. Miał rację. Kościuszko – jeden z bohaterów wojny o niepodległość amerykańskich kolonii, Naczelnik polskiej insurekcji z 1794 r. – do dziś pozostaje jednym z najlepiej rozpoznawalnych Polaków w historii Europy i Stanów Zjednoczonych. Już za życia uznany za bohatera i męczennika sprawy wolności, stał się jedną z ważnych postaci ówczesnej zbiorowej wyobraźni nie tylko Polaków, ale także europejskich i amerykańskich elit politycznych oraz intelektualnych.