Uroczystość odsłonięcia popiersia i nadania sali 511 w Sejmie imienia Jana Olszewskiego
We środę 12 lutego, na podstawie uchwały nr 42 Prezydium Sejmu z 22 listopada 2019 r., w celu uczczenia pamięci Jana Olszewskiego, prezesa Rady Ministrów powołanego przez pierwszy w pełni demokratycznie wybrany Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jedną z sejmowych sal nazwano jego imieniem. Odsłonięto także popiersie byłego Premiera i opozycjonisty w czasach PRL.
– Śp. Jan Olszewski został przez nas pożegnany w zeszłym roku. To była wyjątkowa postać, jedna z najwybitniejszych w historii współczesnej Polski. Człowiek wyjątkowy, który kierował się w swoim życiu jedną myślą – walki o wolną i naprawdę niepodległą Polskę. Jego życie przypadło na bardzo trudne czasy II wojny światowej, na bohaterski zryw w czasie Powstania Warszawskiego, ale także na terror stalinowski i komunistyczny – mówiła podczas uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Z kolei marszałek-senior Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu podkreślił, że premier Olszewski przejdzie do historii nie tylko dlatego, że utworzył pierwszy rząd pochodzący z wolnych wyborów, ale także dlatego, że zaczął realizować wraz z tym rządem rzeczywiście niepodległościową politykę Polską. – Politykę, której kształt formował przez całe swoje życie, całe lata służby narodowi. Najpierw jako żołnierz Szarych Szeregów, później jako obrońca tych, którzy byli ciemiężeni przez sowietów, ale i tych, którzy po prostu potrzebowali pomocy – podkreślił Antoni Macierewicz.