INTERWIZJA.WARSZAWA TV

wyniki obrad Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa w Lizbonie

Polska i Turcja to dwa kraje w Europie, w których zagrożona jest niezależność sądów – oceniła Europejska Sieć Rad Sądownictwa. – Porównanie Polski z Turcją totalnie nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości – zapewnia rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

Jeszcze w czerwcu KRS spotka się w Polsce z przedstawicielami zarządu Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) – zapowiedział we wtorek rzecznik KRS Maciej Mitera. Ocenił, że w stanowisku ws. Polski stowarzyszenie kierowało się „zniekształconymi” informacjami.

Sędzia Mitera zapewnił podczas briefingu w siedzibie Rady, że KRS uczestniczyła w odbywającym się na przełomie maja i czerwca Zgromadzeniu Ogólnym ENCJ w Lizbonie jako pełnoprawny członek. Poinformował, że przedstawiciele prezydium ENCJ zostali zaproszeni do Polski i spotkanie według planów ma się odbyć jeszcze przed końcem czerwca.

W deklaracji z Lizbony 1 czerwca br. ENCJ oświadczyła, że „z rosnącym zaniepokojeniem śledzi reformę KRS”. Podkreślała, że warunkiem członkostwa w ENCJ jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa. Zaznaczała także, że obecność przedstawicieli KRS podczas zgromadzenia nie oznacza, że status KRS w stowarzyszeniu zostanie utrzymany.

Sędzia Mitera odnosząc się do tych informacji powiedział, że jego wtorkowe oświadczenie dotyczy „sytuacji, która w mediach jest przedstawiana w sposób troszeczkę odmienny niż miało to miejsce w stolicy Portugalii”.