4 lipca 2014r prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz otworzyli wystawę pt. „Polskie przemiany w obiektywie Erazma Ciołka” prezentującą fotografie dokumentujące najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.
Krótkie wystąpienie i informację o wystawie przedstawił senator Ireneusz Niewiarowski, który pełnił mandat w I kadencji.
Autorem prezentowanych zdjęć jest zmarły w 2012 r. Erazm Ciołek, który przez wiele lat dokumentował wydarzenia polityczne i walkę społeczeństwa z władzami PRL. Aktywnie uczestniczył w opozycyjnym ruchu kultury niezależnej, nielegalnych wystawach plastycznych, publikował w nielegalnej prasie podziemnej, fotografował liczne spotkania, koncerty i wystawy niezależnych twórców. Podczas obrad Okrągłego Stołu był fotoreporterem z ramienia Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, a przed wyborami do parlamentu 4 czerwca 1989 r. – jednym ze współautorów słynnej serii zdjęć do plakatów wyborczych kandydatów popieranych przez NSZZ „Solidarność” z Lechem Wałęsą.
– Tu same zdjęcia opowiedzą historię – ocenił prezydent podczas uroczystości w Senacie. Zauważył, że Ciołek jako fotoreporter starał się być tam gdzie było ciekawie, gdzie się coś dzieje. – A działo się wtedy wszędzie i wszystko, często było dramatycznie – podkreślił. Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję, że dzięki zdjęciom Ciołka można dziś wędrować przez dramatyczną ale i piękną historię drogi ku niepodległości, która się tu w Senacie zakończyła zwycięstwem. Bo Senat – tłumaczył – był owocem zwycięskiej drogi do wolności polskiej w wyniku wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Prezydent oglądając zdjęcia zauważył, że w czasie, gdy upadał komunizm, było nie tylko ciekawiej, ale i o wiele młodziej. Podkreślił, że jest zadowolony, że Ciołkowi udało się utrwalić tę młodość, tę odwagę i energię.