Uroczysta Gala przyznania nagrody Złoty Laur „Super Biznesu” odbyła się 24 września w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Nominowanych w poszczególnych kategoriach wytypowała Kapituła konkursu.
Patronat nad wydarzeniem objęły ministerstwa: skarbu państwa, gospodarki, środowiska, rolnictwa i pracy, pracy i polityki społecznej a także liczne prestiżowe instytucje, jak: Związek Banków Polskich, Business Centre Club, KIG oraz Pracodawcy RP.
Galę poprowadziła Anna Popek. Wydarzenie zostało uświetnione koncertem fortepianowym Przemysława Winnickiego – laureata wielu koncertów pianistycznych w kraju i za granicą, stypendysty Fundacji Kler.
W kategorii Ambasador Polski w Świecie, zwycięzcą został CD Projekt SA
Największy polski producent gier komputerowych (w pierwszym półroczu tego roku ponad pół miliarda przychodów i ćwierć miliarda zł zysku netto). Nagrodę otrzymuje za najnowszą grę Wiedźmin 3: Dziki gon, która przebojem podbija świat. Tylko w ciągu pierwszych sześciu tygodni sprzedaży grę kupiło aż 6 mln klientów. Prace nad Wiedźminem, który stał się globalnym hitem prowadzone były przez 3,5 roku przez 240-osobowy zespół studia CD PROJEKT RED.
W kategorii Innowacyjność, zwycięzcą został Adamed Sp. z o.o.
Rozpoczynając niemal 15 lat temu prace badawczo-rozwojowe nad lekami innowacyjnymi, Grupa Adamed była pionierem tego typu działalności w Polsce. Dziś Grupa Adamed prowadzi zaawansowane programy badawcze w obszarze onkologii i neuropsychiatrii. Jest niekwestionowanym liderem polskiej branży farmaceutycznej pod względem skali działalności innowacyjnej – 250 produktów w jej portfolio i 94 patenty w dziedzinie farmacji.
W kategorii Sponsoring Sportowy, zwycięzcą została Grupa Lotos SA
Grupa Lotos SA od lat wspiera polskich sportowców w drodze do sukcesów. Jest głównym sponsorem reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz reprezentacji Polski w skokach narciarskich i Polskiego Związku Narciarskiego. Pomaga rozwinąć skrzydła polskim rajdowcom: Robertowi Kubicy i Kajetanowi Kajetanowiczowi oraz wszystkim, którzy startują w samochodowym Rajdzie Polski, samochodowym Rajdzie Barbórka czy Tour de Pologne.
W kategorii Transformacja, zwycięzcą została Poczta Polska SA
Spółka z ponad 450-letnią historią, która dzisiaj z powodzeniem konkuruje z międzynarodowymi firmami logistycznymi i operatorami prywatnymi działającymi na polskim rynku, określanym jako najbardziej konkurencyjny w całej Europie. Od 5 lat Poczta Polska osiąga dodatnie wyniki finansowe. W ubiegłym roku Grupa Poczty Polskiej zarobiła 142 mln zł. Kluczem do sukcesu jest rynek paczek, gdzie Poczta Polska rosła w ubiegłym roku dwukrotnie szybciej niż rynek i dyscyplina kosztowa. W tym roku Poczta Polska wygrywając konkurs została operatorem wyznaczonym do pełnienia powszechnych usług pocztowych na lata 2016 – 2025.
W kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, zwycięzcą zostały Zakłady Farmaceutyczne
Polpharma SA Polpharma w swoich działaniach kieruje się mottem „Ludzie pomagają Ludziom” a idea społecznej odpowiedzialności jest integralną częścią strategii zarządzania firmą. Wśród najważniejszych aspektów działalność CSR można wymienić: budowanie partnerskich relacji ze społecznością lokalną, działalność edukacyjną w zakresie profilaktyki zdrowotnej zaangażowanie w rozwój nauki.
W kategorii Wspieranie Rozwoju Przedsiębiorczości, zwycięzcą została Grupa Kapitałowa CCC.
Kluczowym elementem strategii Grupy CCC jest utrzymanie wiodącej pozycji na rynku detalicznym obuwia w Polsce, zdobycie pozycji lidera w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech oraz pozyskiwanie nowych rynków poza granicami kraju. Walcząc o dominującą pozycję na naszym rynku, CCC wykazuje troskę o rozwój kadry menadżerskiej, czego najlepszym przykładem jest przygotowanie wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu innowacyjnego projektu – Studiów Podyplomowych – Zarządzanie ekspansją zagraniczną i rozwojem.
W kategorii Nauka i biznes, zwycięzcą został Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
Za stworzenie unikalnej w skali świata placówki, w której działa interdyscyplinarny zespół lekarzy, inżynierów, fizyków. Do największych sukcesów Instytutu należy zainicjowanie programu badań przesiewowych słuchu u noworodków. Dzięki działalności Instytutu Polska stała się liderem wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu. Warto też wspomnieć, że Instytut na czele z prof. Henrykiem Skarżyńskim stworzył pierwszą w świecie Krajową Sieć Teleaudiologii.
– W każdym działaniu na pierwszym miejscu stawiamy dobro i potrzeby naszych pacjentów. Z tej potrzeby wyrosła właśnie idea Krajowej Sieci Teleaudiologii. Dla wielu naszych pacjentów częste wizyty w Instytucie wiążą się z długą drogą i kosztami związanymi z podróżą. By ułatwić im proces leczenia i rehabilitacji, wykorzystaliśmy internet jako narzędzie umożliwiające konsultacje medyczne na odległość. Tak powstał system pozwalający na stworzenie sieci współpracujących z Instytutem i sobą nawzajem ośrodków medycznych. W tym momencie chciałbym więc przede wszystkim podziękować za to wyróżnienie przede wszystkim naszym pacjentom, którzy mobilizują nas do działania i całemu zespołowi fantastycznych specjalistów, którzy ze mną współpracują – powiedział podczas Gali prof. dr hab. Henryk Skarzyński, dyrektor Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
13-letni Olaf Kaca podopieczny Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, deklamował wierz Juliana Tuwima „Dwa wiatry”
W kategorii Ochrona Środowiska, zwycięzcą został Bank Ochrony Środowiska SA
Za stworzenie Eko portalu www.Eko-Polska.pl, który łączy ludzi myślących o ekologii. Dzięki portalowi powstaje interaktywna mapa miejsc Eko. BOŚ prowadzi szerokie działania mające na celu edukację ekologiczną oraz finansuje i promuje akcje na rzecz ochrony środowiska, żeby wymienić tylko sfinansowanie pierwszej w Europie farmy wiatrowej z najnowocześniejszymi turbinami firmy Vestas.
W kategorii Finanse i Bankowość, zwycięzcą został Bank BGŻ BNP Paribas SA
Połączenie BGŻ z BNP Paribas było bez wątpienia największą bankową fuzją w tym roku w Polsce. Formalne połączenie się dwóch uzupełniających się banków oznacza powstanie nowej, silnej instytucji na naszym rynku – banku lokalnego ale o globalnym zasięgu. W ciągu kilku lat BGŻ BNP Paribas chce się znaleźć w piątce największych banków w Polsce.
– Bardzo cieszy mnie to wyróżnienie. Proces połączenia Banku BGŻ z BNP Paribas Bankiem Polska był dla wszystkich pracowników dużym wyzwaniem. Dziękuję wszystkim w niego zaangażowanym – powiedział Tomasz Bogus, prezes Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas. Mam nadzieję, że nasi klienci skorzystają z nowych możliwości, jakie daje im połączony bank, a nasza oferta produktów i usług będzie doskonale odpowiadała na ich potrzeby – dodał T. Bogus.
W kategorii Inicjatywa Społeczna, zwycięzcą zostało Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”
Nagrodę otrzymuje za swój autorski program – Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje, cykl festynów rodzinnych organizowanych na terenie całej Polski. Poprzez tematyczne występy artystyczno-edukacyjne, przestrzega przed niebezpieczeństwami grożącymi podczas wakacyjnego wypoczynku oraz kreuje właściwe i odpowiedzialne postawy w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Przekazuje wiedzę z zakresu ekologii oraz uwrażliwia młodych ludzi na walory kulturalno-przyrodnicze otaczającego nas środowiska. Propaguje również zdrowy i aktywny tryb życia. W 2014 roku Stowarzyszenie zorganizowało blisko 20 takich imprez, natomiast w tym roku aż 30.
W kategorii Sektor Rolno-Spożywczy, zwycięzca został Jeronimio Martins Polska SA
Właściciel sieci Biedronka otrzymał nagrodę za wspieranie rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego, owocną współpracę z polskimi firmami oraz aktywną promocję polskich produktów w kraju i zagranicą. Wchodząc dwadzieścia lat temu na polski rynek Jeronimo Martins postawiło na długofalową współpracę z polskimi dostawcami. Dzisiaj jej efektem jest dominacja polskich produktów w ofercie sieci – 9 na 10 produktów spożywczych w Biedronce pochodzi od polskich dostawców.
W kategorii: Osobowość Roku, zwycięzcą został Andrzej Klesyk prezes PZU
Wizjoner, strateg i wytrawny gracz, który przekonuje: „nie masz szans na zwycięstwo, wymyśl nową grę”. I on co rusz, takie gry z sukcesem tworzy.