Rok 2017 Rokiem Generała Hallera

W poniedziałek 6 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca ustanowienia Roku gen. Józefa Hallera z udziałem marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i podsekretarza stanu w MON prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego.

Rok 2017 Rokiem Generała Hallera
fot. ŚWIECZAK

– Józef Haller był twórcą Legionów wraz z Józefem Piłsudskim (…) był dowódcą Legionu Wschodniego w 1914 roku, potem drugiej Brygady Legionów. Przeszedł do historii dzięki bohaterskiej bitwie pod Rarańczą, w której pokonał Armię Austriacką, przechodząc, przebijając się przez front, następnie pod Kaniowem. Wreszcie 4 czerwca 1917 r. został mianowany dowódcą Błękitnej Armii zwanej od jego nazwiska Armią Hallerczyków – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Rok 2017 Rokiem Generała Hallera
fot. ŚWIECZAK

Zdaniem ministra Macierewicza, Armia Hallera zajmuje w dziejach Polski miejsce niezwykłe z wielu powodów. – Przede wszystkim dlatego, że była armią całego narodu polskiego rozsianego wówczas na różnych kontynentach (…), ta armia stała się symbolem współdziałania w odzyskaniu polskiej niepodległości zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i naszego wiernego sojusznika, Republiki Francuskiej. Bo to właśnie przy wojsku francuskim ta armia została powołana. (…) Była ona najnowocześniejszą częścią tworzonego wówczas Wojska Polskiego. (…) Jej wkład w odzyskanie i utrzymanie niepodległości był bezsporny i fundamentalny.

Rok 2017 Rokiem Generała Hallera
fot. ŚWIECZAK

-Będziemy organizować wiele uroczystości, upamiętniających wielką postać polską, wielkiego patrioty, generała Józefa Hallera. 4 listopada Senat RP ustanowił rok 2017 Rokiem Józefa Hallera. To dla nas wielki zaszczy, że mogliśmy taki rok powołać. (…) To wielka wspaniała postać. Rocznice, które przypadają na ten rok, to 150. rocznica powołania pierwszego gniazda towarzystwa WSOPU, towarzystwa gimnastycznego, patriotycznego, młodzieżowego. Z tego towarzystwa wywodziła się bardzo duża ilość Legionistów, ale również to towarzystwo było prekursorem polskiego harcerstwa. To również 100. rocznica powołania Armii Hallera. Razem z panem ministrem Macierewiczem, z profesorem Janem Żarynem, z wieloma senatorami, włączamy się w ten rok. Ten rok to konferencje. Konferencja pierwsza odbędzie się 24-25 maja wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego (…) – powiedział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Rok 2017 Rokiem Generała Hallera
fot. ŚWIECZAK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *