Będzie narodowa kwarantanna?

Premier Mateusz Morawiecki przekazał na konferencji prasowej przede wszystkim informację o tym, że szczepionka testowana przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer, trafi do Polski.

Będzie narodowa kwarantanna?
fot. ŚWIECZAK

Podczas spotkania poruszono także kwestię skuteczności obostrzeń wprowadzonych przez rząd w ostatnim czasie, dotyczących m.in. handlu, edukacji i gastronomii.

Premier pytany na konferencji prasowej przez dziennikarzy, jakie błędy zostały popełnione w związku z pandemią koronawirusa, odpowiedział: „na taką wiwisekcję na pewno przyjdzie jeszcze czas”.

Będzie narodowa kwarantanna?
fot. ŚWIECZAK

Dzisiaj mogę tylko podkreślić, że w gąszczu tych różnych działań, przepisów, obostrzeń, nakazów, zakazów, rygorów na pewno takie błędy się zdarzały i zawsze warto za to przeprosić – przyznał premier.

Gorąco apeluję zakończmy dzisiaj nasze protesty na ulicach, bo one utrudniają walkę z wirusem. Dziękuję tym, którzy podjęli taką decyzję, bo to jest bardzo dobra decyzja, bardzo mądra decyzja. Starajmy się skupić na walce z Covid-19. Dzięki temu nasza gospodarka ucierpi znacząco, znacząco mniej – wskazał premier.

Szef rządu zwrócił uwagę, że te ograniczenia, które zostały wdrożone tydzień temu, dopiero zaczynają działać.

Te, które wdrożyliśmy kilka dni temu działają od dzisiaj, od soboty. Trzeba dać sobie czas do przyszłego poniedziałku – powiedział Morawiecki. Premier wyraził również nadzieję, że dzięki wprowadzonym wcześniej obostrzeniom uda się zmniejszyć transmisję koronawirusa, a także nie będzie trzeba zamykać kolejnych gałęzi gospodarki.

Podkreślił, że to, co jest ważne obecnie, to „przerwanie łańcucha zakażeń by ocalić ludzkie życie, doprowadzić do tego, że koronawirus będzie znowu w odwrocie”.

Będą nowe obostrzenia? Premier odpowiada
Premier podczas konferencji prasowej wypowiedział się także na temat możliwości całkowitego lockdownu w Polsce. W ubiegłym tygodniu szef rządu mówił, że przesłanką do wprowadzenia jej będzie przekroczenie wskaźnika 75 zakażonych osób na 100 tys. mieszkańców.

75 osób na 100 tys. mieszkańców to nieco poniżej 30 tys. zakażeń. Dziś mamy mniej tych zakażeń – 21,7 tys., ale trudno uznać, że ten dzień jest reprezentatywny, ponieważ dane z weekendu są zwykle niższe niż dane z tygodnia – wskazał Morawiecki.

Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu, wtedy w bardziej bezpieczny, a zarazem odpowiedzialny sposób będziemy mogli odnieść się do tego pytania, czy dalej musimy doprowadzać do ograniczeń, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu zaczynają działać – zaznaczył premier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *