Halicki: PO ponownie złoży projekt dot. karalności za stosowanie tortur

PO ponownie złoży w Sejmie projekt zmian Kodeksu karnego, który przewiduje wprowadzenie do niego zapisów o karalności stosowania tortur przez funkcjonariuszy publicznych – poinformował w piątek dziennikarzy poseł Platformy Andrzej Halicki.

W piątkowym głosowaniu Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt zmian w Kk autorstwa PO, za odrzuceniem głosowało 262 posłów, 175 było temu przeciwnych.

Halicki zapowiedział po tej decyzji Sejmu, że PO zgłosi raz jeszcze nowelizację tej treści. Jak podkreślił, jest ona pożądana ze względu na normy międzynarodowe, ale przede wszystkim oczekiwana przez ofiary. „Przez tych, którzy byli ofiarami, przez rodziny tych, którzy zginęli, przez potencjalne ofiary” – dodał poseł.

PO chciała, by Kk jednoznacznie stwierdzał, że funkcjonariusz publiczny – który w celu uzyskania zeznań, stosuje przemoc, groźbę bezprawną lub znęca się fizycznie lub psychicznie nad inną osobą – stosuje tortury. Groziłoby za to od roku do 10 lat więzienia, a do 12 lat – gdyby sprawca działał „ze szczególnym okrucieństwem”.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *