Jarosław Kaczyński chce zmian w ordynacji wyborczej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP Szczecin, zapowiedział, że jego partia będzie chciała zmienić kilka kwestii w ordynacji wyborczej.
– Jeśli ktoś jednak sądzi, że chcemy dokonać przełomu lub manipulować okręgami – to nie – zaznaczył.

Jak mówił Kaczyński: – Planujemy zmiany w ordynacji wyborczej i są to zmiany bardzo oczekiwane przez społeczeństwo. Będą to zasady, które zabezpieczą wybory przed jakimiś nadużyciami. Przypuszczenie, że te nadużycia miały miejsce ma bardzo mocne podstawy w różnych faktach, analizach statystycznych. Musimy ten obecny bardzo ułomny stan ordynacji wyborczej i całej organizacji wyborów zmienić.

Według prezesa PiS należy wprowadzić „zasady dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcje jednoosobowe, czyli dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast”. Ponadto w każdym lokalu obwodowej komisji wyborczej powinna zostać umieszczona kamera transmitująca na żywo obraz przez internet oraz przezroczyste urny.

– Chcę aby każdy obywatel mógł zobaczyć co dzieje się w lokalu wyborczym, także w czasie liczenia głosów.- mówił prezes Kaczyński.

Ponadto planowane są zmiany w zasadach liczenia głosów, tak żeby wszyscy członkowie komisji wyborczej musieli w tym uczestniczyć. Zmiany miałyby także dotyczyć czasu przechowywania kart wyborczych, sposobu ich produkowania i zabezpieczania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *