Konwencja Patryka Jakiego. „Proponujemy 19 dzielnicę.

– Dziś będzie dzień wyjątkowych projektów. Wizji, strategii, myślenia i przyszłości. Warszawa jest miastem absolutnie wyjątkowym. Warszawę tworzą mieszkańcy, którzy mają wyjątkowe cech charakteru. Są odważni, przebojowi, nie boją się iść pod prąd — powiedział Jaki.

– Trzeba sobie dziś zadać pytanie, czy w naszym mieście nie jest przypadkiem tak, że to warszawiacy tworzą energię, która powoduje, że miasto się rozwija, a samorząd jest daleko z tyłu? Jest duża dysproporcja. Czy przypadkiem nie powinno być tak, że wszystko jest odwrotnie? Że to samorząd powinien być motorem napędowym. Dziś musimy sobie zadać kolejne pytanie. Czy w przeciągu ostatniej dekady usłyszeliście, w którym kierunku ma rozwijać się Warszawa? Czy jest program,który spowoduje, że jak za 20 lat każdy pomyśli o Warszawie powie, że jest taka rzecz? Siłą rzeczy tego nie ma — powiedział Jaki.

– Warszawa ma najwięcej uczelni wyższych. Ma najwięcej studentów – kreatywnych ludzi. To miasto o dużym wskaźniku przedsiębiorczości. Cechą Warszawy jest to, że nasze miasto jest na tyle otwarte, że praktycznie każda osoba, która wysiądzie na Dworcu Centralnym i powie, że chce być warszawiakiem, to nim będzie, pracując dla naszego miasta — powiedział Jaki.

Konwencja Patryka Jakiego. „Proponujemy 19 dzielnicę.
Fot. ŚWIECZAK

– Warszawa ma 18 dzielnic. Do tego się przyzwyczailiśmy. Mam w ręku ustawę, który tworzy nową 19 dzielnicę Warszawy – dzielnicę przyszłości — zapowiedział Jaki.

– To będzie Warszawa kojarzona z nowoczesnymi technologiami. Wszyscy będą chcieli tu przyjeżdżać, by tworzyć swoje projekty. To będzie dzielnica od północy do południa, wzdłuż Wisły. Tak, jak rozwijają się wielkie miasta. To jest prawie 800 hektarów pod inwestycje. To prawie obszar Żoliborza. Ale to także obszar Natury 2000 — powiedział Jaki.

Nasza dzielnica przyszłości będzie zawierała obszary tzw. „living lab”, czyli przestrzeń do testowania pomysłów przyszłości. To da nam wiele możliwości — dodał.

Chcemy, żeby to były mieszkania autonomiczne, samowystarczalne, ekologiczne. Zasadą tej dzielnicy będzie więcej zieleni niż jest dzisiaj. Chcemy tu stworzyć nowe zielone płuca Warszawy — powiedział wiceminister.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *