List Pierwszego Prezesa SN do Prezydenta RP

W dniu 21 lipca br. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf wystosowała list do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w którym zwraca się z prośbą o spotkanie z Panem Prezydentem, jak również z apelem o podjęcie merytorycznej dyskusji nad problemami oraz kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

List Pierwszego Prezesa SN do Prezydenta RP

W liście opublikowanym na stronach Sądu Najwyższego, prof. Gersdorf zwróciła się do Dudy: „proszę o poszanowanie urzędu, jaki jeszcze pełnię”. – Te dramatyczne słowa kieruję do Pana w niemniej dramatycznej chwili dla historii Polski – napisała.

Prof. Gersdorf zaapelowała o „podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości”.

W ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego, zaproponowane zmiany w sądownictwie: oczekujące na podpis prezydenta ustawy o sądach powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz rozpatrywana obecnie przez Senat ustawa o SN są „jednoznacznie sprzeczne z wolą narodu, wyrażoną w konstytucji”. W opinii Gersdorf, doprowadzą one do zerwania ciągłości władzy państwowej, w tym władzy sądowniczej.

„Jako bardzo dobrze wykształcony prawnik, musi Pan być tego świadomy” – napisała I prezes. Dodała, że wniesione w Sejmie do projektu poprawki „wyłączają urząd Prezydenta RP z procesu decydowania o kształcie SN bardziej aniżeli te, które były pierwotnie złożone”.

 

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *