Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen energii

Rząd zapowiada obniżkę akcyzy na energię i redukcję opłaty przejściowej o 95 proc. co spowoduje, że ceny energii zostaną utrzymane na tym samym poziomie. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd dotrzymał słowa i wdraża mechanizmy stabilności cen prądu na kolejne lata.

– Ale przez jednoznaczne działania naszego rządu dotrzymujemy słowa i wprowadzamy mechanizmy, które pozwolą utrzymać te ceny na dotychczasowym poziomie, czyli tak jak powiedziałem, nie będzie podwyżek cen energii – powiedział Mateusz Morawiecki.

– W tym kontekście też chcę powiedzieć, że dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, nie tylko ludności, ale też wprowadzamy pewne mechanizmy (…), które dotyczą także samorządów i firm, w szczególności tych firm, które zdążyły jesienią podpisać z firmami energetycznymi – różnymi zresztą, z udziałem skarbu państwa i bez udziału skarbu państwa – nowe umowy, nowe wyższe umowy – wyjaśnił.

Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen energii
Fot. ŚWIECZAK

Głównym mechanizmem jest obniżka akcyzy z obecnych 20 zł na 5 zł i to jest mniej o około 2 miliardy złotych – wyliczał.

Drugim zasadniczym źródłem jest opłata przejściowa zredukowana o 95 proc. dla wszystkich podmiotów, co da oszczędności w wysokości ok. 1-1,5 miliarda złotych.

Dodatkowymi mechanizmami mają być działania w spółkach energetycznych, które mają ograniczyć swoje koszty.

W opinii szefa rządu, ceny energii elektrycznej w naszym kraju muszą być na odpowiednim poziomie. Pozwoli to między innymi na kształtowanie kosztów produkcji polskich przedsiębiorstw na poziomie konkurencyjnym w stosunku do firm europejskich czy światowych.

Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen energii
Fot. ŚWIECZAK

Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen energii
Fot. ŚWIECZAK

Szef rządu poinformował, że zwrócił się do marszałka Sejmu o zwołanie posiedzenia Izby, tak by przyjąć odpowiednie uregulowania ustawowe jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *