Morawiecki przedstawił założenia pakietu ochronnego

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął obrady Sejmu od przedstawienia najważniejszych założeń zawartych w specustawach, składających się na Tarczę Antykryzysową.

Morawiecki przedstawił założenia pakietu ochronnego

 

Premier podkreślił m.in. że:

– Różne dane pokazują w jak dramatycznej sytuacji jest dzisiaj gospodarka na całym świecie. Uważamy, że trzeba maksymalnie spowalniać rozprzestrzenianie koronawirusa, ale mamy też świadomość negatywnych konsekwencji dla gospodarki.

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

Przewiduje on m.in.:

zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie;

świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia;

dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *