Najnowsze informacje nt. naprawy układu przesyłowego do oczyszczalni Czajka

Najnowsze informacje nt. naprawy układu przesyłowego do oczyszczalni Czajka

– Zwróciłem się do rządu o pomoc w ponownym wykorzystaniu mostu pontonowego do transportu ścieków – powiedział Rafał Trzaskowski. Szef KPRM poinformował, że po otrzymaniu prośby ze strony prezydenta stolicy, premier Mateusz Morawiecki zdecydował się udzielić pomoc. „We wtorek w KPRM odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego” – przekazał Michał Dworczyk.

Do awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” doszło w sobotę. Zepsuł się system, który przesyła nieczystości pod dnem Wisły. Ścieki trafiają teraz do rzeki.

Rafał Trzaskowski poinformował w poniedziałek, że rozpoczęło się badanie tunelu, w którym doszło do awarii. Wcześniej prezydent Warszawy przekazał, że w związku z sytuacją w „Czajce” rozważane są dwa scenariusze awaryjne – rurociąg po dnie Wisły lub na Moście Północnym.

– Naprawa potrwa dłużej niż trzy miesiące, stąd musimy postawić na trwalsze rozwiązanie niż most pontonowy – tłumaczył Trzaskowski.

To już druga awaria w oczyszczalni „Czajka” skutkująca zrzutem ścieków do Wisły. Rok temu nieczystości tłoczono zastępczym rurociągiem, który ułożono na moście pontonowym zbudowanym przez wojsko.

– Dzięki niemieckiej firmie ITWH, po przeprowadzonych analizach, mamy wiedzę w jaki sposób przeprowadzić przecisk rur stalowych pod Wisłą. Od kilku dni prowadzimy rozmowy o podjęciu się tego zadania. Dzisiaj firmy mają nam złożyć w godzinach wieczornych dokładne oferty. Wtedy będziemy mogli mówić o czasie wykonania tego typu prac – mówił Trzaskowski.

Trzaskowski chce nadzwyczajnej Rady Warszawy

W związku z awarią układu przesyłowego oczyszczalni ścieków „Czajka” prezydent stolicy Rafał Trzaskowski złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. Posiedzenie zaplanowano na czwartek, 3 września.

Informację, że Trzaskowski złożył taki wniosek, potwierdziła przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska. Sesja, na której prezydent przedstawi informacje w sprawie awarii, odbędzie się w czwartek o godz. 17.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *