Nowoczesna apeluje do PiS o wycofanie się z „wojny” z niezależnym wymiarem sprawiedliwości

Nowoczesna zaapelowała w poniedziałek do polityków PiS o wycofanie się z „wojny” z niezależnym wymiarem sprawiedliwości. Według Nowoczesnej, działania PiS mogą doprowadzić do utraty środków unijnych dla Polski.

Posłanki Nowoczesnej – szefowa partii Katarzyna Lubnauer oraz szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz – odniosły się na konferencji prasowej w Sejmie do poniedziałkowej publikacji „Wprost”, powołującej się na artykuł „Financial Times”, z którego wynika, że Bruksela ma w tym tygodniu zaproponować wzmocnienie mechanizmów pozwalających na obcięcie funduszy płynących do krajów takich jak Polska i Węgry, w których niezależność sądownictwa jest zagrożona.

Według źródeł PAP w Komisji Europejskiej, projekt rozporządzenia dot. uzależnienia w przyszłym budżecie UE, wypłaty środków od praworządności jest już gotowy. Zakłada on możliwość zamrożenia funduszy dla kraju, który np. ogranicza niezależność sądownictwa. Otwartą kwestią pozostaje, czy decyzja o zamrożeniu środków będzie przysługiwała samej Komisji, czy też wpływ na nią będą miały również państwa członkowskie.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *