Nowy skład rządu. Mateusz Morawiecki ogłosił nazwiska nowych ministrów

Nowy skład rządu. Mateusz Morawiecki ogłosił nazwiska nowych ministrów
fot.ŚWIECZAK

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że nowymi ministrami mają zostać m.in. Grzegorz Puda i Przemysław Czarnek. W randze wicepremiera do rządu wejdą prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Po rekonstrukcji ma być 14 ministerstw, czterech wicepremierów i czterech ministrów bez teki.

– Jestem przekonany, że zmiany w rządzie przyczynią się do szybszego wyjścia z kryzysu, szybszego i lepszego poradzenia sobie z kryzysem niż nasi partnerzy w Europie Południowej, nasi bezpośredni sąsiedzi czy w Europie Zachodniej. Bo to jest pewna miara, którą każdy będzie się posługiwał i nas w ten sposób rozliczał przez 12 lub 24 miesięcy – podkreślił Morawiecki.

Jarosław Kaczyński – Wiceprezes Rady Ministrów

Premier przedstawiając w środę nowy skład rządu poinformował, że jego członkiem będzie prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Przede wszystkim też w tym miejscu chcę podkreślić obecność w rządzie pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera, który będzie z nami razem. Będzie na pewno bardzo dużym wzmocnieniem naszego rządu – podkreślił Morawiecki.

Według niego, dzięki temu, że prezes PiS dołączył do rządu „z całą pewnością też cała Zjednoczona Prawica będzie jeszcze lepiej pracować na rzecz naszego programu”.

Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii

Na stanowisko wicepremiera wraca Jarosław Gowin (zrezygnował w kwietniu, a funkcję tę objęła Jadwiga Emilewicz).

Gowin obejmie też Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (wcześniej Ministerstwo Rozwoju kierowane przez Emilewicz).


Grzegorz Puda – Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa

15 lipca 2019 r. powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, które z dniem 15 listopada 2019 roku zostało przekształcone w Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Od 23 lipca 2019 r. jest również pełnomocnikiem rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach.

Przemysław Czarnek – Ministerstwo Edukacji i Nauki

Wcześniej szefem Ministerstwa Edukacji Narodowej był Dariusz Piontkowski, a Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Wojciech Murdzek.

Przyszły minister ma 43 lata. W latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody lubelskiego. W 2016 r. został członkiem zespołu ds. opracowania Konstytucji dla Biznesu przy ówczesnym ministrze rozwoju Mateuszu Morawieckim. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła startując z listy PiS w okręgu lubelskim. Dostał ponad 87 tysięcy głosów, najwięcej w okręgu.
Czarnek jest wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Zasiada też w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Ponadto jest członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Trójmorza oraz Parlamentarnego Zespołu Wspierania Krajowej Administracji Skarbowej i Rozbudowy Przejść Granicznych.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *