Ogień pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego

Ogień – tradycyjnie zapalany na szczycie kopca Powstania Warszawskiego 1 sierpnia – będzie płonął przez 63 dni – tyle, ile trwały powstańcze walki.
Ogień pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego fot. ŚWIECZAK

Ogień pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego
fot. ŚWIECZAK

1 sierpnia 2014r. około godz. 21 rozpoczęły się uroczystości na szczycie kopca. Ogień pamięci, od którego na szczycie kopca Powstania Warszawskiego  zapalono ognisko, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich. Jej dowódcą jest powstaniec z pułku AK „Baszta” Jerzy Grzelak. Ognisko zostało zapalone przy dźwiękach „Marszu Mokotowa”.
Kopiec został usypany z gruzów zniszczonej w 1944 r. Warszawy. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2004 roku. Na kopcu stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą: 1944.
Odśpiewano hymn podczas którego wciągnięto flagę na maszt
.Na kopcu przy ul. Bartyckiej i w jego okolicach zgromadzili się przedstawiciele wojska i służb mundurowych, władz samorządowych, kombatanci oraz mieszkańcy Warszawy.- Ile trzeba było wiary, odwagi i poświęcenia, ile umiłowania Ojczyzny, żeby nie mając broni, ale mając wielkie serce, podjąć się walki nierównej, o której wielu wiedziało, że może zakończyć się tragicznie – mówił wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Dodał, że widząc tu wielu młodych ludzi, ma pewność, iż pamięć o bohaterskich powstańcach nigdy nie zginie.Weteran powstania Eugeniusz Tyrajski podkreślił, że kopiec powstał z gruzów Warszawy, wśród których są też i szczątki powstańców i cywilów. Trzeba je godnie uczcić – dodał.Uroczystość zakończyły złożenie wieńców przed pomnikiem, odegranie utworu „Cisza” oraz przypomnienie wiersza „Armia Krajowa” Zbigniewa Kabata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *