PKW: Póki co zanosi się na wysoką frekwencję

– Wstępnie można powiedzieć, że frekwencja zapowiada się dość duża – powiedział w czasie pierwszej dziś konferencji prasowej Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

PKW: Póki co zanosi się na wysoką frekwencję
fot. ŚWIECZAK

– Jest kilka powodów, dla którego tworzą się dziś kolejki. Na pewno zaostrzone procedury sanitarne, dodatkowo więcej osób może chcieć oddać głos rano, ponieważ później może być duża temperatura. Więcej informacji na temat frekwencji podamy w następnych godzinach, ale wstępnie można powiedzieć, że frekwencja zapowiada się dość duża – powiedział Marciniak.

Marciniak dodał, że PKW przypomniała członkom obwodowych komisji wyborczej, że zgodnie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie w lokalu wyborczym może w tym samym czasie przybywać nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe jego ogólnodostępnej powierzeni, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych oraz gospodarza lokalu.

PKW: Póki co zanosi się na wysoką frekwencję
fot. ŚWIECZAK

– Niedopuszczalne jest ustalanie przez obwodowe komisje wyborcze dalej idących ograniczeń, na przykład wpuszczanie do lokalu wyborczego po jednym wyborcy lub w takiej liczbie, że do niektórych stanowisk członków komisji wydających karty nie podchodzi żaden wyborca, mimo dużej kolejki oczekujących na zewnątrz – oświadczył szef PKW.

Zaznaczył, że przestrzeganie rygoru sanitarnego jest niezbędne, ale środki ostrożności nie iść zbyt daleko.

PKW: Póki co zanosi się na wysoką frekwencję
fot. ŚWIECZAK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *