Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego – Rosyjska doktryna wojenna

Głównym tematem środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Rosyjska doktryna wojenna w kontekście wniosków dla bezpieczeństwa Polski.

Nowa doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej, podpisana w grudniu ubiegłego roku przez prezydenta Władimira Putina, za główne źródło zagrożenia zewnętrznego dla państwa uznaje rozszerzanie NATO i destabilizację niektórych terytoriów. W dokumencie zwrócono uwagę na zagrożenie ze strony terroryzmu i możliwość zamachów dokonywanych na terenie Rosji. W doktrynie zapisano konieczność utrzymania wysokiej gotowości sił zbrojnych, w celu zapobiegania i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym.

Posiedzenie RBN odbyło się w nowym składzie. W związku z rozwiązaniem klubu poselskiego Twój Ruch, ze składu Rady odwołany został przewodniczący partii Twój Ruch Janusz Palikot.1-18693

W posiedzeniu udział wzięli: prezydent Bronisław Komorowski, Przewodniczący BBN Koziej, Premier Ewa Kopacz, Marszałek Sejmu Radosław Sikorski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Minister Spraw Zagranych Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki, Prezes partii politycznej Polska Razem Zjednoczona Prawica Jarosław Gowin.

W posiedzeniu po raz kolejny mimo zaproszenia nie wziął udziału przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

– Oceniamy, że zmiany wprowadzone w grudniu ubiegłego roku przez Rosję odzwierciedlają niedobre zjawisko, jakim jest zasadniczy zwrot Rosji w stosunku do świata zewnętrznego – powiedział prezydent.

– To martwi i niepokoi. Trzeba wyciągać z tego daleko idące wnioski – ocenił Bronisław Komorowski. – Uważamy, że byłoby absolutnie wskazane, aby odpowiedzią ze strony świata zachodniego była nowelizacja koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego i uruchomienie debaty na ten temat na szczycie w Warszawie – powiedział.

– W moim przekonaniu nastąpił zwrot w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego – dodał Bronisław Komorowski.

– Byłoby absolutnie wskazane, aby w tej sytuacji swoistą odpowiedzią ze strony świata zachodniego była nowelizacja koncepcji strategicznej Sojuszu oraz uruchomienie debaty nad tym na szczycie NATO w Warszawie w przyszłym roku – podkreślił prezydent.

– Najistotniejszym wnioskiem płynącym z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest to, że naszą odpowiedzą – naszą, czyli polską, i naszą, czyli natowską i całego świata zachodniego – na zmiany w zakresie doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej po prostu powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz także umacnianie własnego potencjału obronnego, co się dzieje – pokreślił prezydent.

Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - Rosyjska doktryna wojenna

Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego – Rosyjska doktryna wojenna

1-18689
(źródło: bbn.pl, prezydent.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *