9. posiedzenie Sejmu IX kadencji 8 – Kwiecień

Sprawozdanie Komisji o: – rządowym projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

9. posiedzenie Sejmu IX kadencji 8 – Kwiecień
fot. ŚWIECZAK

– poselskim projekcie ustawy o utworzeniu prawdziwej Tarczy antykryzysowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Sejm zapoznał się z rządowym projektem ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber przedstawiając projekt podkreślił, że jego głównym celem jest rozszerzenie działań przygotowanych wcześniej przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. „Ma za zadanie ratować miejsca pracy i polskie firmy” – podkreślił minister.

Rząd w projekcie zaproponował m.in. objęcie zwolnieniem ze składek ZUS także przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób, a nie jak obecnie jedynie mikrofirm. Bedą oni mogli liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne. Przepisy obejmą również zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Przez trzy miesiące wypłacane będzie tzw. postojowe (obecnie jest to jednorazowa wypłata).

Projekt zawiera także ułatwienia dla obywateli, m.in. możliwość odbioru listów poleconych bez konieczności wizyty na poczcie. Wydłużone też zostaną terminy ważności praw jazdy i badań lekarskich.

Posłowie zapoznali się też w pierwszym czytaniu z propozycją rozszerzenia działań wdrażanych w ramach tarczy antykryzysowej przedstawioną przez grupę posłów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *