Prezydent Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z 16 listopada 2015 roku zastosował prawo łaski wobec 4 osób – korzystając z prerogatywy określonej w art. 139 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – poinformowano w komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta.

Jedną z osób jest Mariusz Kamiński szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego powołany wczoraj na Ministra – Członka Rady Ministrów, koordynatora ds. służb specjalnych.

W marcu tego roku Kamiński został skazany przez sąd pierwszej instancji na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych w związku z nadużycie uprawnień w tzw. aferze gruntowej.

Były szef CBA Mariusz Kamiński w oświadczeniu przesłanym do mediów podkreślił, że traktuje decyzję prezydenta o ułaskawieniu „jak symbol przywracania podstawowego poczucia sprawiedliwości, uczciwości i przyzwoitości w życiu publicznym”.
Kamiński to były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego w czasach rządów PiS. W rządzie Beaty Szydło ma pełnić funkcję koordynatora ds. służb specjalnych.
Informację na konferencji prasowej potwierdził minister Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

– Tą decyzją pan prezydent uwalnia wymiar sprawiedliwości od zarzutu polityczności. Andrzej Duda wyszedł z założenia, że lepiej tą sprawę przeciąć na początku i dać sygnał, że ludzie, którzy walczą z korupcją powinni być szczególnie chronieni – tłumaczył prezydencki minister Andrzej Dera.

– Chciałem potwierdzić, że Andrzej Duda ułaskawił czterech funkcjonariuszy CBA, w tym Mariusza Kamińskiego – powiedział Andrzej Dera. – Andrzej Duda miał do tego prawo. Tak wynika z doktryny – dodał.

– Jaki wyrok by nie zapadł, to pojawiłyby się zarzuty, że jest on polityczny. Jeśli Mariusz Kamiński zostałby uniewinniony, pewnie pojawiłyby się głosy, że sąd wystraszył się nowej władzy. Dlatego prezydent postanowił uciąć tę sprawę i uwolnić wymiar sprawiedliwości od zarzutu polityczności – podkreślił Dera.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *