Prezydent wręczył akt mianowania nowemu Dowódcy Generalnemu

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył we wtorek akt mianowania nowemu Dowódcy Generalnemu – 30 czerwca 2015r. stanowisko obejmie gen. dyw. Mirosław Różański.

Prezydent wręczył akt mianowania nowemu Dowódcy Generalnemu fot. ŚWIECZAK

Prezydent wręczył akt mianowania nowemu Dowódcy Generalnemu
fot. ŚWIECZAK

Podczas uroczystości obecny dowódca generalny gen. broni pilot Lech Majewski odebrał akt zwalniający ze stanowiska z dniem 30 czerwca. Dotychczasowy Dowódca Generalny gen. broni pilot Lech Majewski, 30 czerwca skończy 63 lata i będzie musiał przejść w stan spoczynku.

– Jest kwestią dobrego obyczaju, ale także odpowiedzialności za polskie siły zbrojne, stworzenie szansy sukcesywnego przejęcia odpowiedzialności – powiedział prezydent przypominając, że faktyczna zmiana dowódcy nastąpi 30 czerwca.

Bronisław Komorowski podkreślił, że zmiana dokonuje się w momencie szczególnym – niepokojących wydarzeń na wschodzie i starań o wzmocnienie NATO na wschodnich obrzeżach.

– Nasza troska o to, by bezpieczna była wschodnia flanka sojuszu północnoatlantyckiego, musi się przejawiać przede wszystkim tym, aby ten element flanki wschodniej, jaki stanowi Polska i polska armia, był dowodzony i szkolony i aby był przygotowany na każdą okoliczność – dodał prezydent.

Gen. Majewskiemu – pierwszemu Dowódcy Generalnemu – prezydent dziękował za rolę odegraną w reformie systemu dowodzenia, która wprowadziła to stanowisko. Gen. Różańskiemu życzył, by umacniał nowe rozwiązania oraz aby miał to wielkie szczęście, ale i umiejętności, aby wzmacniać polskie siły zbrojne, także korzystając z decyzji, które zapadły w zakresie modernizacji.

– To będzie także wielka odpowiedzialność za jakość, za zdolności i umiejętności polskiego wojska – dodał.

Gen. Różański zapewnił, że zadba, aby podlegające mu związki taktyczne były gotowe do przyjęcia nowych systemów uzbrojenia, dedykowanych wojsku w ramach programu modernizacji technicznej oraz że wojsko będzie się szkolić, by było gotowe wypełniać plany przygotowane w Sztabie Generalnym. Zapowiedział, że będzie współpracował z dowódcą operacyjnym i z sojusznikami, słuchając opinii starszych kolegów, którzy już zakończyli służbę, i wszystkich tych, dla których ważne jest bezpieczeństwo kraju.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *