Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent chce zmian w konstytucji

Prezydent przedstawił projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa w poniedziałek 25 września 2017 r.

Decyzja prezydenta o przejściu w stan spoczynku sędziego po 65. roku życia, możliwość odwołania się od prawomocnych wyroków do Sądu Najwyższego, wybieranie sędziów większością 3/5 głosów i zmiany w konstytucji – to główne założenia prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, zawetowanych przez niego dwa miesiące temu.

Projekt ustawy wprowadza zmianę o charakterze prospołecznym, czyli skargę nadzwyczajną – możliwość wniesienia skargi od każdego prawomocnego orzeczenia. Prezydent Duda poinformował iż w projekcie znajduje się zapis dotyczący utworzenia Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent chce zmian w konstytucji
Fot. ŚWIECZAK

– Chcę wprowadzenia ławników w sprawach dyscyplinarnych i sprawach dotyczących skarg nadzwyczajnych – dodał.

– Jeśli ktoś czuje się skrzywdzony, będzie mógł wnieść skargę do Sądu Najwyższego. Trzeba, żeby była możliwość badania kwestii środka odwoławczego. Izba w Sądzie Najwyższym i kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych stworzona przez Sejm. Skargi będą wnosić obywatele za pośrednikiem praw dziecka, praw pacjenta – mówił prezydent. – Dziwię się, że takie rozwiązania nie znalazły się w projekcie PiS.

– Zmianie ulega sposób przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Po 65. roku życia prezydent będzie oceniać, czy tego sędziego odwoła. To są podstawowe elementy, upatruję wielkiego elementu sprawiedliwości społecznej.

– Ustawa o KRS jest bardziej skomplikowana – powiedział Andrzej Duda. Tutaj pokazał projekt ustawy.

– Moja propozycja wyboru większością 3/5 głosów w Sejmie jest podtrzymana, tak musi być dla porządku i komfortu sędziów wybieranych do KRS. Zaproponowałem, że w przypadku, jeśli w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze kandydatów do KRS, to wyboru z kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent – dodał prezydent.

PiS i Nowoczesna podniosły kwestię, że to rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją.

– Przygotowałem projekt zmian w konstytucji, zapraszam przedstawicieli partii na rozmowę w tej sprawie na godz. 16 – powiedział na konferencji prezydent, przedstawiając obiecane projekty ustaw o KRS i SN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *