Sejm wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Sejm wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 

Wybór sędziego wywołał jednak duże zamieszanie. Chwilę po głosowaniu poinformowano, że posłowie odrzucili wniosek o wyborze. W związku z tym opozycja przyjęła ten wynik oklaskami. Jednak po dwuminutowej przerwie marszałek Kuchciński ogłosił, że Sejm ostatecznie wybrał proponowanego kandydata na sędziego TK.

Przed głosowaniem posłowie opozycji ustalili, że podczas głosowania wyjmą swoje karty, aby nie było wymaganego kworum. Jednak wbrew zapowiedziom siedmiu posłów Kukiz’15 nie zastosowało się do uzgodnień i oddało głos. Dzięki temu udało się wybrać prof. Jędrzejewskiego na sędziego TK wbrew zdezorientowanej opozycji.

Ostatecznie głosowało 233 posłów, bezwzględna większość wynosiła 117 głosów. Za głosowało 227, nikt nie był przeciwny, a 6 posłów wstrzymało się od głosu. Chwilę później wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zamknął posiedzenie.

W sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Jędrzejewski otrzymał 16 głosów poparcia. 11 posłów głosowało przeciwko jego kandydaturze. Podczas burzliwego posiedzenia posłowie opozycji zadawali kandydatowi wiele pytań, głównie o konflikt wokół TK, na które Jędrzejewski generalnie odmawiał odpowiedzi.

Prof. Zbigniew Jędrzejewski jest prawnikiem, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem prawa karnego, dyrektorem Instytutu Prawa Karnego UW. Również jest profesorem nadzwyczajnym w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce. To autor wielu prac naukowych, głównie z zakresu prawa karnego materialnego. Wpisany na listę adwokatów niewykonujących zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *