Spotkanie Prezydenta RP z Johannesem Hahna komisarzem ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia

12 stycznia 2015r. Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z  Johannesem Hahna komisarzem ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia.

– Rozmowa unijnego komisarza z prezydentem Komorowskim dotyczyła sytuacji we wschodnim sąsiedztwie UE, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy i planowanego na maj szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze – poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Bronisław Komorowski i Johannes Hahn omówili też obecną sytuację polityczną na Ukrainie – powiedział minister Sokołowski – i „wskazali na konieczność udzielenia Ukrainie wsparcia finansowego, jak i podjęcia przez ukraiński rząd koniecznych reform”. Ponadto – mówił prezydencki minister – Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że „przeprowadzenie tych refom ma strategiczne znaczenie i służy implementacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE” oraz „podkreślił potrzebę zdefiniowania wspólnego stanowiska w sprawie europejskiej perspektywy Ukrainy i innych państw aspirujących do członkostwa w Unii”.

Jak poinformował Jaromir Sokołowski, prezydent wyraził również nadzieję, że po spełnieniu przez Ukrainę warunków postawionych przez Unię podczas ubiegłorocznego, majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, „zapadnie decyzja o zakończeniu implementacji planów działań na rzecz liberalizacji wizowej i nastąpi polityczne uzgodnienie terminu wprowadzenia ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *