Spotkanie Prezydentów RP i USA z przywódcami państw Europy Środkowo-Wschodniej

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim

Wizyta Prezydenta USA Baraca Obamy w Polsce  fot.ŚWIECZAK

Wizyta Prezydenta USA Baraca Obamy w Polsce
fot.ŚWIECZAK

Wizyta Prezydenta USA Baraca Obamy w Polsce  fot.ŚWIECZAK

Wizyta Prezydenta USA Baraca Obamy w Polsce
fot.ŚWIECZAK

Zaproszenie na rozmowy otrzymali przywódcy: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji.

Prezydent Komorowski rozpoczynając spotkanie podkreślił, że 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm, co jak wspomniał ogłosiła polska aktorka, nie żaden wielki polityk. – Powiedziała to w telewizji, jako rzecz oczywistą i dopiero wtedy dotarła do nas ranga wydarzenia, dotarła do nas ranga głębokiej historycznej zmiany – mówił.

Wspomniał też, że Sala Kolumnowa w Pałacu Prezydenckim, gdzie odbywa się spotkanie, dla wielu Polaków jest miejscem upamiętniającym ten zły czas, który 4 czerwca 1989 roku trzeba było przełamać. Przypomniał, że w tej sali w latach 50. został podpisany Układ Warszawski, który był jednym z filarów systemu ograniczeń pojałtańskich, ograniczeń naszych krajów, ograniczeń wolności, niepodległości, swobodnego rozwoju naszych narodów.

– Dlatego dziękuję, że możemy dzisiaj wspólnie cieszyć się z tego, że ten zły okres uzależnień pojałtańskich odszedł już w mroki historii – zaznaczył Bronisław Komorowski.

– Mamy wspólne doświadczenie życia w złym systemie, bolesnym systemie ograniczeń, ale także mamy doświadczenie, że tylko razem idąc mogliśmy wtedy zapewnić wolność, a dzisiaj możemy zapewnić bezpieczeństwo naszych państw, naszych narodów – podkreślił polski prezydent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *