Spotkanie z bohaterami Powstania Warszawskiego

– 1 sierpnia 1944 r. wy – powstańcy warszawscy – stanęliście do boju nie tylko o Warszawę, ale i o niepodległą Rzeczpospolitą. Przez 63 dni walczyliście o każdy kamień, każdą barykadę, każdy kamień – przypomniał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podczas wtorkowych uroczystości w Parku Wolności.
– Nie ma nic ważniejszego od możliwości porozmawiania z ludźmi, którzy całym swoim życiem służyli Polsce – tak walcząc w Powstaniu Warszawskim, jak i pracując dla Polski – mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Jesteście tak wielkim autorytetem, jesteście tak bezcennym skarbem historii, ale przede wszystkim niepodległości, że młodzi ludzie są gotowi przyjeżdżać z całej Polski, żeby móc pobyć, chociaż przez chwilę, w waszym otoczeniu, żeby móc doświadczyć waszej obecności, żeby móc posłuchać waszych słów, żeby móc wam służyć, tak jak wy przez dziesięciolecia służyliście Rzeczypospolitej na początku swojego życia, jako bardzo młodzi ludzie, narażając dla niej życie, tam, gdzie tak wiele sióstr, braci i przyjaciół zginęło – mówił prezydent, zwracając się do powstańców.

podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je powstańcy oraz osoby zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim

Podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, Rafał Trzaskowski mówił, że choć powstańcy warszawscy byli różni i mieli różne poglądy, walczyli „o wolną Polskę, walczyli o tolerancję, walczyli o to, żeby nikt się nigdy nie znęcał nad słabszym”. – I to przesłanie – które w swoich szczególnych wystąpieniach generał (Zbigniew Ścibor-Rylski) „Motyl” nam przekazał – powinno być aktualne również dla nas – oświadczy prezydent Warszawy.

Szczególne podziękowania Trzaskowski skierował do powstańców warszawskich. – Zawsze będziecie dla nas symbolem. Zawsze będziemy dbali o was, bo to ważne, żeby dbać po prostu o ludzi i o pamięć o Powstaniu Warszawskim. Bo Powstanie Warszawskie to nie tylko część naszej historii, ale część naszego serca – mówił Trzaskowski.

Halina Jędrzejewska ps. Sławka.

Leszek Żukowski,
prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *