W Sopocie odsłonięto pomnik Władysława Bartoszewskiego

W niedzielę wieczorem w Sopocie odsłonięto pomnik Władysława Bartoszewskiego.

W Sopocie odsłonięto pomnik Władysława Bartoszewskiego
fot. ŚWIECZAK

W uroczystości wzięli udział między innymi: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, były premier Donald Tusk, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i były szef dyplomacji Radosław Sikorski.

„Był moim ojcem, przyjacielem, mentorem”
– Przez 60 lat był moim ojcem, przyjacielem, mentorem. Miałem z nim bardzo bliskie stosunki. Wprowadził mnie do dyskretnego życia państwowego i zawsze aprobował to, co za jego wiedzą i zgodą działałem – mówił podczas uroczystości Władysław Teofil Bartoszewski, syn Władysława Bartoszewskiego, obecnie poseł PSL.

Głos zabrał też marszałek Senatu Tomasz Grodzki. – Pan profesor Bartoszewski dlatego jest wielki, dlatego jest jednym z największych Polaków XX wieku, bo całym swoim życiem dawał przykład. Od obozu po funkcję ministra spraw zagranicznych i mentora wielu pokoleń ludzi, dla których przyzwoitość, wolność, demokracja i szacunek dla drugiego człowieka są drogie – powiedział.

Figura, która stanęła tuż przy głównym dworcu kolejowym w Sopocie, to pierwszy pomnik Bartoszewskiego w Polsce. Ma 2,3 m wysokości. Jej autorem jest artysta rzeźbiarz Jacek Kiciński. O postawienie w kurorcie pomnika zabiegało, przy wsparciu władz miasta, Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym. Fundusze pochodziły ze zbiórki społecznej.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *