Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę o referendum ws. ustawy o ustroju m.st. Warszawy

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera unieważnił uchwałę o referendum ws. ustawy o ustroju m.st. Warszawy

– Ustawa o samorządzie gminnym precyzyjnie wskazuje, że z inicjatywą referendum w sprawie zmiany granic mogą wystąpić tylko mieszkańcy. Nie widzę przeszkód, aby takie referendum było zorganizowane, ale decyzja o nim musi być podjęta zgodnie z prawem – powiedział dziś na specjalnej konferencji Zdzisław Sipiera.

– Podkreślam, że to nie znaczy, że to wojewoda zablokował referendum w Warszawie. Nie jest to też przejaw inicjatywy politycznej. Wojewoda musi po prostu stać na straży prawa. A ustawodawca nie dał samorządom całkowitej wolności w tej kwestii – dodawał Sipiera.

– Warszawiacy powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w tak ważnej dla nich sprawie. To próba zamknięcia ust mieszkańcom naszego miasta – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent stolicy.

– W najbliższym czasie zbierze się Rada Miasta, będziemy chcieli podjąć uchwałę o skierowaniu skargi na rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – dodała Ewa Malinowska–Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *